Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie

Beijing_2022_tasmanbysod

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I SZANSE NA MEDAL NA XIII ZIMOWYCH IGRZYSKACH PARAOLIMPIJSKICH W PEKINIE

Igrzyska Paraolimpijskie (pot. paraolimpiada) to drugie pod względem wielkości zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacji kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Igrzyska paraolimpijskie odbywają się co cztery lata i są organizowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Organizowane są zawody letnie i zimowe. Pierwsze igrzyska paraolimpijskie letnie odbyły się w 1960 roku, zimowe w 1976 roku. W igrzyskach paraolimpijskich można wziąć udział pod warunkiem uzyskania kwalifikacji, podobnie jak na igrzyskach olimpijskich.
Biorąc pod uwagę niepełnosprawności na igrzyskach paraolimpijskich, istnieje kilka kategorii, w których zawodnicy rywalizują. Dopuszczalne niepełnosprawności podzielone są na sześć głównych kategorii. Kategorie te są następujące: po amputacji, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi oraz “Les Autres” (inni). Do ostatniej z tych kategorii należą sportowcy z niepełnosprawnością, która nie należy do pozostałych kategorii tzn: karłowatość, stwardnienie rozsiane i wrodzone zaburzenia.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4-13 marca 2022 roku.
Polskę reprezentować będzie 8 sporowców z niepełnosprawnościami oraz 1 przewodnik. Polscy zawodnicy rywalizować będą w czterech dyscyplinach: paranarciarstwie biegowym, parabiathlonie, paranarciarstwie alpejskim oraz parasnowboardzie.
Na ceremonii otwarcia reprezentacje Polski poprowadzi dwoje chorążych- alpejczyk Andrzej Szczęśny oraz paranarciarka biegowa i biathlonistka Iweta Faron. Na igrzyskach w Pekinie zaprezentują się również paranarciarze biegowi i parabiathloniści Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, Monika Kukla, Krzysztof Plewa oraz srebrny medalista ostatnich MŚ w Lillehammer Witold Skupień. W paranarciarstwie alpejskim reprezentować nas będzie brązowy medalista z igrzysk w Pjongczangu Igor Sikorski, w parasnowboardzie reprezentowac nas będzie Wojciech Taraba.
Po raz piąty paraolimpijczycy wystąpją w tych samych strojach co olimpijczycy. Od 2014 roku polskich reprezentantów na największych i najważniejszych imprezach sportowych ubiera firma 4F.
Paraolimpijczycy mimo swych ograniczeń i niepełnosprawności są mocno wytrenowani, charakteryzują się dużą determinacja oraz dążeniem do osiągnięcia jak najlepszych wyników. W składzie polskiego zespołu mamy trzech zawodników, którzy mają bardzo duże szanse na medal. Mam nadzieję, że każdy zawodnik da z siebie 100 procent, trzymam kciuki za wszystkich.
Każdy medal to sukces zimowego sportu paraolimpijskiego. Do tej pory polscy sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli 799 medali, w tym 45 podczas igrzysk zimowych.

Skip to content