Zawody bez granic – aktorzy z niepełnosprawnością

Każdy z nas czasem przywdziewa maskę i udaje kogoś kim na co dzień nie jest. Czasem jest to spowodowane strachem, czasem potrzebą oderwania się od codzienności, a czasami zawodem. Jak nie trudno się domyślić, chodzi o aktorów. Jest to wolny zawód, bo wszystko zależy od angażu i talentu jaki dany aktor posiada, a nie od etatu. W dzisiejszym artykule chciałabym się przyjrzeć grupie aktorów niepełnosprawnych. W realizacji swoich pasji nie ma granic – są tylko te w naszych głowach.

warvick_tasmanbysod
Warwick Davis

Warwick Davis

Czterdziestodwulatek choruje na dysplazje kręgosłupowo-przynasadową Kozłowskiego, z powodu której jego wzrost wynosi 107 cm. Jednakże nie przeszkadza mu to w realizowaniu się zawodowo jak i życiowo. Jego kariera aktorska rozpoczęła się przypadkiem, gdy jego babcia usłyszała o castingu osób poniżej 120 cm do filmu “Gwiezdne wojny: Powrót Jedi”. Po zaprezentowaniu się podczas przesłuchań sam reżyser zmienił zdobytą przez Warwick’a postać z epizodycznej na jedną z głównych. Kolejnymi ekranizacjami w jakich wziął udział były “Przygoda wśród Ewoków” oraz “Ewoki: Bitwa o Endor”, w których kontynuował poprzednią rolę. Grał również w takich hitach jak: „Willow”, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Harry Potter: więzień Askabanu” czy „Opowieści z Narnii: książę Kaspian” oraz wielu innych ekranizacjach. W życiu prywatnym wychowuje trójkę dzieci wraz z żoną.

jamel_tasmanbysod
Jamel Debbouze

Jamel Debbouze

Czterdziestoczterolatek w dzieciństwie w wyniku wypadku komunikacyjnego (uderzył w niego pociąg) ma całkowicie niewładną prawą rękę. Jego kariera rozpoczęła się od recytowania w pobliskim teatrze, a pierwszą ekranizacją, w której zagrał było “Les Pierres bleues du desert” (Niebieskie kamienie pustyni). Grał również w “Les Deux papas et la maman”, “Zonzon” oraz “Le Ciel, les oiseaux et… ta mere!” (Niebo, ptaki i twoja matka), który obejrzało w kinach ponad milion francuskich widzów. Największą sławę przyniosły mu udziały w takich ekranizacjach jak: „Amelia” czy „Asterix i Obelix: misja Kleopatra” oraz „Dni chwały”, za który dostał nagrodę Złotej Palmy.

marelin_tasmanbysod
Marlee Matlin

Marlee Matlin

Pięćdziesięciotrzylatka nie słyszy od urodzenia. Jej kariera rozpoczęła się od filmu „Dzieci gorszego Boga”, za który została doceniona Oscarem oraz Złotym Globem. Zagrała również w takich filmach jak: „Chirurgiczna precyzja”, „Walka o dom”, czy „Switched at Birth”. Prywatnie jest żoną oraz mamą czwórki dzieci.

michael_tasmanbysod
Michael Berryman

Michael Berryman

Siedemdziesięciolatek choruje na hipohydrotyczną dysplazję ektodermalną. Nie przeszkadza mu to w realizowaniu się w zawodzie. Jest nierozerwalnie kojarzony z filmem „Wzgórzach, które mają oczy”, ale brał udział w wielu innych ekranizacjach: „Lot nad kukułczym gniazdem”, „The Lords of Salem”, „Kruk” czy „Bękarty diabła”. Prywatnie jest żonaty.

burke_tasmanbysod
Chris Burke

Chris Burke

Pięćdziesięciotrzylatek choruje na zespół Downa. Najbardziej kojarzony jest z rolą Corky’ego (Charlesa Thatchera) w serialu „Dzień za dniem”, w którym urzekł swoją grą aktorską i charyzmą. Grał również w takich filmach jak: „Uśmiech Mona Lisy” czy „Jonathan: chłopiec, którego nikt nie chciał”.

mjfox_tasmanbysod
Michael J. Fox

Michael J. Fox

Pięćdziesięciosiedmiolatek, u którego w 1991 zdiagnozowano chorobę Parkinsona. W wieku piętnastu lat rozpoczął swoją karierę w serialu „Leo and Me”, w późniejszym czasie zagrał w kolejnym serialu „Family Ties”. Zagrał tytułową rolę w kultowym filmie „Powrót do przyszłości” oraz jego kontynuacjach. Grał również w filmie „Ofiary wojny” czy „Przerażacze” oraz serialu „Żona idealna”. Laureat 5 nagród Emmy, 4 Złotych Globów oraz statuetki Saturna. Prywatnie ma żonę i czwórkę dzieci.

chris_tasmanbysod
Christopher Reeve

Christopher Reeve

Zmarł w wieku pięćdziesięciu dwóch lat. W wyniku wypadku (upadek z konia spowodował paraliż prawie całego ciała), do którego doszło w 1995 roku, stał się jednym z najsławniejszych niepełnosprawnych aktorów, a także działaczem na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Najbardziej znany był z roli Superman’a, jeszcze jako sprawna osoba. Po wypadku zagrał w filmie „Okno na podwórze”, którego był również producentem, rolę sparaliżowanego Jasona Kempa. Został wyróżniony statuetką BAFTA. Prywatnie był mężem i ojcem Will’a.

peter_tasmanbysod
Peter Dinklage

Peter Dinklage

Czterdziestodziewięciolatek od urodzenia choruje na achondroplazję, w wyniku której jego wzrost wynosi 135 cm. Od zawsze chciał zostać aktorem, a swoją karierę rozpoczął już w piątej klasie, w przedstawieniu ‘The Velveteen Rabbit’. Filmowy debiut Dinklage’a miał miejsce w 1995 roku w filmie ‘Living in Oblivion’. Następnie wystąpił w produkcji ‘Bullet’ (nie został tam nawet wymieniony w napisach). Potem pojawił się w 1998 roku w ‘Safe Man’, w 1999 w ‘Pigeonholed’ i w 2001 w ‘Human Nature’ (‘Wojnie plemników’). W 2002 roku zagrał wreszcie większe – drugoplanowe role w ’13 Moons’ (’13 Księżyców’) i ‘Just A Kiss’ (‘Zaczyna się od pocałunku’). W 2003 roku zagrał tytułową rolę w ‘The Station Agent’. Większość produkcji, w których występuje to kino niezależne. Jednakże jego najbardziej znaną rolą jest Tyrion Lannister w popularnym na skalę światową serialu „Gra o tron”. Grał również w „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”, „Trzy billboardy za Ebbing czy Misourii”. Za swoją grę aktorską został nagrodzony Złotym Globem, trzema statuetkami Emmy oraz statuetką Satelity. Prywatnie mąż i ojciec ośmiolatki.

Jest to tylko kilku wybranych przeze mnie aktorów z niepełnosprawnością. Na ich przykładzie chciałam pokazać, że jeśli szukamy możliwości w ograniczeniach, a nie ograniczeń w możliwościach, możemy wspiąć się na szczyt bez względu na to co nam dolega.

Skip to content