Każdy z nas czasem przywdziewa maskę i udaje kogoś kim na co dzień nie jest. Czasem jest to spowodowane strachem, czasem potrzebą oderwania się od codzienności, a czasami zawodem. Jak nie trudno się domyślić, chodzi o aktorów. Jest to wolny zawód, bo wszystko zależy od angażu i talentu jaki dany aktor posiada, a nie od etatu. W dzisiejszym artykule chciałabym się przyjrzeć grupie aktorów niepełnosprawnych. W realizacji swoich pasji nie ma granic – są tylko te w naszych głowach.

Warwick Davis
Czterdziestodwulatek choruje na dysplazje kręgosłupowo-przynasadową Kozłowskiego, z powodu której jego wzrost wynosi 107 cm. Jednakże nie przeszkadza mu to w realizowaniu się zawodowo jak i życiowo. Jego kariera aktorska rozpoczęła się przypadkiem, gdy jego babcia usłyszała o castingu osób poniżej 120 cm do filmu “Gwiezdne wojny: Powrót Jedi”. Po zaprezentowaniu się podczas przesłuchań sam reżyser zmienił zdobytą przez Warwick’a postać z epizodycznej na jedną z głównych. Kolejnymi ekranizacjami w jakich wziął udział były “Przygoda wśród Ewoków” oraz “Ewoki: Bitwa o Endor”, w których kontynuował poprzednią rolę. Grał również w takich hitach jak: „Willow”, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Harry Potter: więzień Askabanu” czy „Opowieści z Narnii: książę Kaspian” oraz wielu innych ekranizacjach. W życiu prywatnym wychowuje trójkę dzieci wraz z żoną.

Jamel Debbouze
Czterdziestoczterolatek w dzieciństwie w wyniku wypadku komunikacyjnego (uderzył w niego pociąg) ma całkowicie niewładną prawą rękę. Jego kariera rozpoczęła się od recytowania w pobliskim teatrze, a pierwszą ekranizacją, w której zagrał było “Les Pierres bleues du desert” (Niebieskie kamienie pustyni). Grał również w “Les Deux papas et la maman”, “Zonzon” oraz “Le Ciel, les oiseaux et… ta mere!” (Niebo, ptaki i twoja matka), który obejrzało w kinach ponad milion francuskich widzów. Największą sławę przyniosły mu udziały w takich ekranizacjach jak: „Amelia” czy „Asterix i Obelix: misja Kleopatra” oraz „Dni chwały”, za który dostał nagrodę Złotej Palmy.

Marlee Matlin
Pięćdziesięciotrzylatka nie słyszy od urodzenia. Jej kariera rozpoczęła się od filmu „Dzieci gorszego Boga”, za który została doceniona Oscarem oraz Złotym Globem. Zagrała również w takich filmach jak: „Chirurgiczna precyzja”, „Walka o dom”, czy „Switched at Birth”. Prywatnie jest żoną oraz mamą czwórki dzieci.

Michael Berryman
Siedemdziesięciolatek choruje na hipohydrotyczną dysplazję ektodermalną. Nie przeszkadza mu to w realizowaniu się w zawodzie. Jest nierozerwalnie kojarzony z filmem „Wzgórzach, które mają oczy”, ale brał udział w wielu innych ekranizacjach: „Lot nad kukułczym gniazdem”, „The Lords of Salem”, „Kruk” czy „Bękarty diabła”. Prywatnie jest żonaty.

Chris Burke
Pięćdziesięciotrzylatek choruje na zespół Downa. Najbardziej kojarzony jest z rolą Corky’ego (Charlesa Thatchera) w serialu „Dzień za dniem”, w którym urzekł swoją grą aktorską i charyzmą. Grał również w takich filmach jak: „Uśmiech Mona Lisy” czy „Jonathan: chłopiec, którego nikt nie chciał”.

Michael J. Fox
Pięćdziesięciosiedmiolatek, u którego w 1991 zdiagnozowano chorobę Parkinsona. W wieku piętnastu lat rozpoczął swoją karierę w serialu „Leo and Me”, w późniejszym czasie zagrał w kolejnym serialu „Family Ties”. Zagrał tytułową rolę w kultowym filmie „Powrót do przyszłości” oraz jego kontynuacjach. Grał również w filmie „Ofiary wojny” czy „Przerażacze” oraz serialu „Żona idealna”. Laureat 5 nagród Emmy, 4 Złotych Globów oraz statuetki Saturna. Prywatnie ma żonę i czwórkę dzieci.

Christopher Reeve
Zmarł w wieku pięćdziesięciu dwóch lat. W wyniku wypadku (upadek z konia spowodował paraliż prawie całego ciała), do którego doszło w 1995 roku, stał się jednym z najsławniejszych niepełnosprawnych aktorów, a także działaczem na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Najbardziej znany był z roli Superman’a, jeszcze jako sprawna osoba. Po wypadku zagrał w filmie „Okno na podwórze”, którego był również producentem, rolę sparaliżowanego Jasona Kempa. Został wyróżniony statuetką BAFTA. Prywatnie był mężem i ojcem Will’a.

Peter Dinklage
Czterdziestodziewięciolatek od urodzenia choruje na achondroplazję, w wyniku której jego wzrost wynosi 135 cm. Od zawsze chciał zostać aktorem, a swoją karierę rozpoczął już w piątej klasie, w przedstawieniu ‘The Velveteen Rabbit’. Filmowy debiut Dinklage’a miał miejsce w 1995 roku w filmie ‘Living in Oblivion’. Następnie wystąpił w produkcji ‘Bullet’ (nie został tam nawet wymieniony w napisach). Potem pojawił się w 1998 roku w ‘Safe Man’, w 1999 w ‘Pigeonholed’ i w 2001 w ‘Human Nature’ (‘Wojnie plemników’). W 2002 roku zagrał wreszcie większe – drugoplanowe role w ’13 Moons’ (’13 Księżyców’) i ‘Just A Kiss’ (‘Zaczyna się od pocałunku’). W 2003 roku zagrał tytułową rolę w ‘The Station Agent’. Większość produkcji, w których występuje to kino niezależne. Jednakże jego najbardziej znaną rolą jest Tyrion Lannister w popularnym na skalę światową serialu „Gra o tron”. Grał również w „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”, „Trzy billboardy za Ebbing czy Misourii”. Za swoją grę aktorską został nagrodzony Złotym Globem, trzema statuetkami Emmy oraz statuetką Satelity. Prywatnie mąż i ojciec ośmiolatki.
Jest to tylko kilku wybranych przeze mnie aktorów z niepełnosprawnością. Na ich przykładzie chciałam pokazać, że jeśli szukamy możliwości w ograniczeniach, a nie ograniczeń w możliwościach, możemy wspiąć się na szczyt bez względu na to co nam dolega.