Wywiad z Agatą Spałą w ramach projektu “Sprawni w pracy”​

agataspala_tasmanbysod
Agata Spała

Jesteś ekspertką do spraw zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, trenerką, doradcą kariery, konsultantką ds. dostępności usług, przedsiębiorcą. Opowiesz nam o swoich działaniach?    

Zacznę od tego, że głównym celem mojej działalności jest (lubię to określenie, mimo że dla niektórych jest kontrowersyjne) „oswajanie z niepełnosprawnością”. Uważam, że pokonywanie barier świadomościowych, stereotypów tkwiących w głowach pracodawców, które utrudniają zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważne. Dlatego szkolę firmy i instytucje jak skutecznie zatrudniać osoby z dysfunkcjami, poprzez spotkania i szkolenia niweluję obawy, poprzez doświadczenia „wejścia w buty” osoby z niepełnosprawnością pokazuję jak ważna jest dostępność oraz przystosowanie miejsc pracy i usług dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przedstawiam korzyści wynikające z budowania różnorodnych zespołów. Dostarczam wiedzę dotyczącą również aspektów prawnych związanych z zatrudnieniem osób z orzeczeniem.

Wszystko po to by zmieniać rynek pracy i podejście do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. To moja misja  Budowanie świadomości i przekonanie, że osoby z dysfunkcjami są pracownikami, którzy mają dużo do zaoferowania pracodawcom.

Działam kompleksowo. Od przygotowania strategii zatrudnienia, przez przygotowanie kadry zarządzającej do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością oraz pomocy pracodawcom w otrzymaniu dofinansowań lub likwidacji wpłat do PFRON.

Osobom z niepełnosprawnością doradzam jak znaleźć zatrudnienie poprzez pracę indywidualną jako doradca kariery.

Kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda na rynku pracy?

Pierwsze doświadczenia zawodowe to były praktyki na studiach pedagogicznych. Wtedy już wiedziałam, że chciałabym uczyć dorosłych, a nie dzieci, nie wiedziałam jednak jeszcze w jakim konkretnie kierunku  Moja pierwsza praca to był telemarketing i umawianie spotkań handlowych. Byłam bardzo skuteczna! Mimo, że na początku bardzo wstydziłam się i bałam wykonywać pierwsze telefony, to później było coraz lepiej! To doświadczenie mocno wpłynęło na moje umiejętności, autoprezentacji, komunikacji z innymi, umiejętności sprzedażowe.

Dziś staram się nawet tą historią inspirować ludzi do tego, żeby nie bali się robić tego, co wydaje się trudne. Najpierw jest trudne, żeby później było łatwe

agataspala_tasmanbysod
Agata Spała podzczas zgrupowania Miss Wheelchair World 2017

Czy uważasz, że rynek pracy jest przychylny dla osób z niepełnosprawnością?

Rynek pracy na pewno się zmienia. Jest na pewno bardziej przychylny niż 20 lat temu jednak długa droga jeszcze przed nami aby można było być zadowolonym Z 1,5 mln osób z niepełnosprawnością tylko 1/3 pracuje… Rynek pracy jest podzielony. Znam firmy, które są otwarte na zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością, ale znam też takie, które niestety wychodzą z założenia „u nas nie ma możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”. W każdej firmie jest możliwość zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością! W każdej. Wszystko zależy od wymagań stanowiska, kompetencji i możliwości pracy ze względu na posiadany rodzaj niepełnosprawności przez pracownika, możliwości przystosowania itp.! W firmach jest wiele różnych stanowisk. Osoba z orzeczeniam może pracować w biurze ale i na produkcji, w sprzedaży i w usługach czystościowych. Może poruszać się na wózku ale też może mieć zupełnie niewidoczną cukrzycę lub problemy z sercem. Osoby z niepełnosprawnością to bardzo różnorodna grupa!

To co obserwuję to fakt, że więcej firm zaczyna wyrażać chęć zatrudnienia osób z dysfunkcją i to mnie cieszy. Smuci i denerwuje praktyka widoczna wśród niektórych pracodawców wynagradzania pracowników z niepełnosprawnością kwotą równą najniższej krajowej w sytuacji, kiedy wymagania są takie, że jestem przekonana, że w przypadku braku orzeczenia ta kwota byłaby wyższa! Np. Grafik komputerowy z doświadczeniem za 2250 brutto? To bardzo niesprawiedliwa praktyka. Mam wrażenie wtedy, że taki pracodawca nastawiony jest tylko na dofinansowania i nie wierzy w dużą skuteczność pracownika.

Na pewno, żeby rynek pracy był przychylny potrzebne są ciągłe zmiany. Systemowe – rozwiązania na poziomie rozwiązań np. wsparcie asystenta, zatrudnienie wspomagane, programy wspierające firmy i instytucje, zniesienie „pułapki rentowej”. Potrzebne są działania zwiększające wiedzę i świadomość pracodawców – edukacja i jeszcze raz edukacja. Ale niezwykle ważne jest również aktywizowanie osób z niepełnosprawnością. Przygotowanie ludzi do pracy, do niezależności, dodawanie odwagi do podejmowania aktywności. Wiele osób musi przestać patrzeć na siebie tylko przez pryzmat własnej niepełnosprawności. Bardzo ważne jest, żeby się rozwijać, podnosić swoje umiejętności.

Czy od razu wiedziałaś czym chcesz się zajmować?

Wiedziałam, że chce pracować z ludźmi, że chcę ludziom pomagać, inspirować ich. Im więcej widziałam tych trudności na rynku pracy i widziałam swoją skuteczność w przełamywaniu obaw pracodawców, im więcej satysfakcji w osobach z dysfunkcją, z którymi pracowałam nad znalezieniem pracy i jej efektu – tym bardziej chciałam to robić. Dlatego przez lata działam w organizacjach pozarządowych, mam duszę społecznika, którą połączyłam z biznesem.

Pracowałaś na etacie, czy od początku celem było bycie niezależnym?

Wiele lat pracowałam na etacie, ale zawsze miałam potrzebę niezależności, pracy wg. swoich wartości, decyzji itp. Dlatego pracując na etacie podejmowałam zupełnie niezależne działania w swoim wolnym czasie, podczas urlopów, po pracy by tą potrzebę rozwijać.  Pracowałam m.in. w Fundacji Aktywizacja osiągając różne stanowiska a na koniec mojej kariery byłam Członkiem Zarządu. To był świetny czas, piękne lata rozwoju i ludzie, z którymi pracowałam. Przyszedł czas, gdy poczułam, że chcę być zupełnie niezależna zawodowo i skupiłam się na rozwijaniu mojej firmy i swojej marki jako specjalistki.

agataspala_tasmanbysod
Agata Spała

Czy pamiętasz jakieś zabawne, nietypowe bądź niezbyt przyjemne sytuacje związane z Twoją pracą jako osoby z niepełnosprawnością? Opowiesz nam o nich?

W kontekście zawodowym czasem mam sytuacje, że ludzie nie wiedzą jak się zachować. Trochę ich krępuje mój wózek, widzę, że nie wiedzą czy mają mi pomóc, czy lepiej nie. Czasem odnoszą się ze współczuciem i litością, czego osobiście nie znoszę. Wiem, jak ważna jest też moja postawa: otwartość, uśmiech, normalna rozmowa. Życzliwie tłumaczę kiedy pomóc, kiedy nie pomagać i zawsze pytać czy i jak pomóc. Czasem żartuję w różnych sytuacjach np. kiedy nie ma miejsc siedzących, mówię, że ja swoje krzesełko mam  To ludzi ośmiela. Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy muszę mocno dyskutować i przedstawiać argumenty dlaczego bardzo ważna jest dostępność miejsc i usług dla osób z różną niepełnosprawnością. Prowadzę np. szkolenia z obsługi klientów z niepełnosprawnością dla instytucji i firm. Tutaj zawsze podkreślam, że dostępność jest niezbędna dla jak najbardziej niezależnego życia i podejście „ktoś może pomóc” kiedy można zbudować pochylnię jest dla mnie nie do przyjęcia. Tak samo jak zamykanie toalety dla osób z dysfunkcją na klucz, który jest dostępny w informacji itp., itd. Całe szczęście dużo się w tym temacie dostępności jednak zmienia na lepsze a wiele sytuacji wynika z braku wiedzy i świadomości.  Dlatego mam tak dużo pracy, bo szkolenia w tym zakresie są moją specjalizacją 

Co sądzisz o agencjach pośrednictwa pracy w kontekście osób z niepełnosprawnością?

To ważni partnerzy w temacie zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Pracodawcy często potrzebują firmy, organizacji która im pomoże w procesie rekrutacji pracowników. HR firmowy nie zawsze jest przygotowany do tego tematu. Agencje znają potrzeby, możliwości osób z niepełnosprawnością, znają przepisy, znają zasady otrzymywania dofinansowań itp. Często też jest im łatwiej dotrzeć do osób z niepełnosprawnością. Agencje takie to również miejsca pracy dla osób z orzeczeniem. Dla mnie taka agencja jest bardziej wiarygodna!

Co najbardziej cenisz sobie w pracy?

Prowadzenie firmy daje mi niezależność, możliwość pracy na własnych zasadach, dynamiczność pracy, ciągły rozwój umiejętności, sprawdzanie się w różnych sytuacjach, poznawanie nowych ludzi, osobowości. Mój profil działalności daje mi satysfakcję z możliwości chociaż małego wpływu na postrzeganie osób z niepełnosprawnością na rynku pracy i radość, że łączę to z zarabianiem pieniędzy. 

Co sądzisz o dofinansowaniach i ulgach dla pracodawców gdy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością?

Dofinansowania i ulgi są zachętą do zatrudnienia, ale nie powinny być celem samym w sobie. Na pracowników z niepełnosprawnością trzeba patrzeć z poziomu potencjału, zasobów kadrowych, ludzi, którzy mogą wykonywać różne prace, różne zawody. Ktoś będzie świetny w byciu doradcą klienta, a ktoś w sortowaniu przesyłek, przygotowaniu sałatek i soków a inna osoba w zarządzaniu zespołem. Nie zawsze dyktuje to tylko rodzaj niepełnosprawności, ważne  są kompetencje i umiejętności.

Co mogłabyś poradzić osobom poszukującym pracy?

Poszukiwanie pracy to proces. Trzeba się uzbroić w wytrwałość. Trzeba realnie rozpoznać swoje możliwości i umiejętności. Zadbać o dokumenty aplikacyjne, niech mają profesjonalną formą. Wykorzystywać naraz różne kanały szukania pracy – od ogłoszeń o pracę, poprzez poinformowanie znajomych i rodziny, założenie konta na LinkedIn. Zadbać o komunikację z pracodawcami. Być taką osobą, jaką z ręku na sercu chcielibyśmy zatrudnić! I szukać pracy nie tylko w ofertach gdzie jest napisane „dla niepełnosprawnych”. Rozwijać się i uczyć nowych umiejętności. I nie poddawać się!


Dziękujemy Agacie za wyczerpujące i merytoryczne odpowiedzi! Zapraszamy również na jej stronę:
https://www.facebook.com/zatrudnijON/

Skip to content