Tancerze z niepełnosprawnością

 Tańczyć każdy może! Trochę lepiej lub czasem trochę gorzej…
W dzisiejszym artykule bezsprzecznie – jedni z najlepszych tancerzy z niepełnosprawnością.

rollettes_tasmanbysod
Źródło: fanpage Rollettes

Od dawna podziwiam pewną grupę taneczną – Rollettes. Składa się ona z ośmiu przepięknych, silnych i niezależnych kobiet, które poruszają się na wózkach. Zespół taneczny został założony został przez Chelsie Hill, tancerkę, która w wieku 17 lat uległa wypadkowi, ale nie pozwoliła aby to przeszkodziło jej w kontynuowaniu pasji. Wszystko rozpoczęło się w jej rodzinnym mieście Monterey w Kaliforni. Tam zrzeszyła kobiety poruszające się za pomocą wózka i pokazała im, że nie ważne czy się chodzi czy jeździ – taniec to taniec, czyli przepiękna forma ekspresji. Projekt rozrósł się na skale krajową (a może nawet światową?), dziewczyny występują w wielu programach telewizyjnych, organizują obozy taneczne dla kobiet z niepełnosprawnością, tworzą różnego rodzaju kampanie społeczne, motywują, pokazując, że w tańcu nie ma barier.

Więcej na ich stronie: https://www.rollettesdance.com/

Illabilities_tasmanbysod
Źródło: Fanpage Ill – Abilities

Kolejnym genialnym projektem tanecznym jest ugrupowanie Ill – Abilities. Ośmiu mężczyzn z całego świata tańczących… breakdance! Swoją działalność rozpoczęli w 2007 roku. Każdy z nich ma inną niepełnosprawność, ale to nie przeszkadza im, aby wykonywać niesamowite show taneczne, podczas imprez w różnych zakątkach świata! Co ciekawe, często startują w zawodach z pełnosprawnymi drużynami.  Ich nazwa, (zgodnie z kulturą Hip – hop, w której coś pozytywnego jest określane negatywnym przymiotnikiem) choć wskazywałaby na to, iż są „chorzy”(ang. Ill – chory, słaby) w połączeniu z drugim członek nazwy „Abilieties” (ang. Możliwości) daje całkiem przewrotny rezultat: „Chore możliwości” w tym przypadku oznaczają niewyobrażalne talenty!

Więcej na ich stronie: https://www.illabilities.com/

ploski_tasmanbysod
Paweł Płoski

W Polsce jednym z najsłynniejszych niepełnosprawnych hip – hopowych tancerzy jest Paweł Płoski. Przed wypadkiem w 2007 roku, w którym stracił część nogi, był mistrzem Polski i świata w hip-hopie oraz nauczycielem tańca. Jednak to nie pokrzyżowało mu planów. Można powiedzieć, że zmotywowało go do jeszcze lepszej większej pracy nad doskonaleniem swojej techniki. Ten pełen optymizmu i zaparcia mężczyzna, wiedział, że ze zwykłą protezą nie ma szans na powrót do pasji. Dlatego jego najbliżsi zorganizowali zbiórkę pieniędzy i udało im się! Proteza, dzięki której może nie tylko normalnie chodzić, ale też jeździć na rowerze, łyżwach, desce, a przede wszystkim tańczyć i uczyć hip-hopu, została zaprojektowana w USA dla żołnierzy, którzy stracili nogę w Iraku. Z taką protezą wracali do czynnej służby i mogli nawet skakać ze spadochronu!

To kolejny przykład, że jeśli znajdziemy rozwiązanie, to nie ma przeszkód nie do pokonania! Teraz, w piaseczyńskim Klubie Sportowym „Grawitacja” Paweł pomaga trenerom prowadzić zajęcia z hip-hopu dla dzieci i młodzieży. Sam też tańczy, i to z sukcesami. Już po roku od wypadku wygrał pierwsze zawody! Występował też w programie „You can dance. Po prostu tańcz!”, a latem tego roku ćwiczył z dzieciakami na obozie tanecznym. Planuje też prowadzenie warsztatów tanecznych m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Bielsku-Białej.

kasiamarek_tasmanbysod
Źródło: Fanpage Kasi i Marka

Jednym z popularniejszych rodzajów tańca osób z niepełnosprawnością jest taniec towarzyski. W Polsce jako przykład jednej z bardziej znanych par może posłużyć Kasia i Marek. Ona porusza się na wózku, on na własnych nogach, ale razem tworzą coś pięknego! Na swoim koncie mają wiele sukcesów: I miejsce w stylu latynoamerykańskim na Pucharze Polski w Ostrołęce, I miejsce w łacinie na pokazowym turnieju tańca – Kowno/Litwa, I miejsce w kategorii Combi na Otwartym Pucharze Europy w Łomiankach k/Warszawy oraz I miejsce w IX Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w tańcu na Wózkach w Łomiankach k/Warszawy jako początkujący(klasa II). Sukcesy odnoszą również w bardziej zaawansowanych klasach: Top class (klasa II): IV miejsce w finale w łacinie – Turniej “Eurasia Cup 2007” St.Petersburg – Rosja II miejsce – Vice Mistrzostwo Polski 2009 w stylu standardowym – combi klasa II, III miejsce – na Mistrzostwach Polski w stylu latynoamerykańskim w combi w klasie II, IV miejsce w stylu latynoamerykańskim na Pucharze Świata -Cuijk Holandia, III miejsce w stylu standardowym – Puchar Świata -Cuijk Holandia. Nie boją się spełniać marzeń, więc w 2018 roku zgłosili się do programu Mam Talent! I dotarli do finału!

Więcej o Kasi i Marku: https://www.facebook.com/Kasia-i-Marek-taniec-224478380955444/

cheerleaders_tasmanbysod
Źródło: Fanpage Cheerleaders na wózkach

Istnieje jeszcze bardzo fajna grupa młodych dziewczynek na wózku, które postanowiły zostać cheerliderkami! Grupa składa się z 6 członkiń, nazywają się “Cheerleaders Flex Pomorze” założonej przez grupę Cheerleaders FLEX Sopot. Dopiero zaczynają ale trzymamy mocno kciuki i zapraszamy na ich stronę: https://www.facebook.com/cheerleadersnawozkach/

            Piękno tańca polega na tym, że nie ważne w jaki sposób tańczymy, bo nie oto chodzi, chodzi o piękno wyrażenia siebie, swoich uczuć i emocji. A do tego nie potrzeba być sprawnym.

Skip to content