Tworzenie CV jest jednym z kluczowych elementów podczas całego procesu szukania pracy. Im więcej czasu na nie poświęcisz, im bardziej się przyłożysz do przygotowania swojej aplikacji, tym większe szanse sobie stwarzasz na zainteresowanie sobą pracodawcy.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu profesjonalnego CV?

Przede wszystkim o tym, że rekruter poświęca kilka sekund na przejrzenie Twojego CV. Tak jest, kilka sekund. Co to oznacza? Musisz się wyróżnić spośród tłumu. Musisz mieć profesjonalne CV, które jest czytelne i proste, a zarazem przedstawia najważniejsze informacje z Twojego zawodowego życia.

Co obniża Twoją skuteczność = czego nie polecamy:

  • Nie wpisuj wszystkiego, co tylko miałeś okazję robić! Twoje CV nie powinno przekraczać 2 stron A4. A najlepiej, żeby mieściło się na jednej.
  • Nie wysyłaj tej samej wersji dokumentu w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia – aby zwiększyć swoją widoczność, dobrze jest przygotować CV specjalnie pod konkretne stanowisko i konkretne wymagania.
  • Nie wysyłaj bez sprawdzenia, czy nie ma błędów, czy nie rozjechała się treść, czy jest klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych, czy wygląda estetycznie i profesjonalnie.
  • Nie dodawaj zdjęcia z wakacji, pod palmą albo z imprezy – to formalny dokument i zdjęcie też powinno to odzwierciedlać.

A teraz wskazówki, które pomogą Ci znaleźć pracę!

Co powinno się znaleźć w CV?

  • Dane osobowe, ALE tylko imię, nazwisko, miasto zamieszkania, telefon oraz e-mail. Można ewentualnie dodać link do profilu na LinkedIn.
  • Profil, cel zawodowy, opis lub podsumowanie zawodowe. Tu zazwyczaj dodaje się informacje o wykonywanym zawodzie, kluczowych kompetencjach i umiejętnościach, osiągnięciach oraz o swoich dążeniach (celu zawodowym). Dzięki temu od razu przedstawimy swoje mocne strony.
  • Doświadczenie zawodowe – wpisuj tylko to, co ma związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Pozycje dodawaj zgodnie z odwróconą chronologią. Sama firma i stanowisko to za mało – ważne, by dodać, czym się zajmowałeś, jakie projekty zrealizowałeś, swoje kluczowe osiągnięcia.
  • Edukacja – tu również zastosuj odwróconą chronologię. Skup się na skończonych studiach. Chyba, że jesteś w trakcie studiów – wtedy możesz dodać jeszcze szkołę średnią.
  • Następnie zamieść informacje o dodatkowych kursach, szkoleniach i umiejętnościach. Wszystko dostosowane pod stanowisko, na które aplikujesz. Jeśli byłeś na warsztatach z gotowania, nie wpisuj ich, gdy aplikujesz na stanowisko dyrektora sprzedaży.
  • Hobby i zainteresowania, pasje – wcale nie mniej ważne! Chwal się, co Cię kręci, pokaż, że jesteś ciekawym człowiekiem. Bądź konkretny – zamiast “książki”, napisz, co i czyjego autorstwa lubisz czytać. Jeśli “sport”, to jaki? I tak dalej.

Tworzenie CV może być, ba! jest praco i czasochłonnym zajęciem. Jest to jednak Twoja wizytówka, która samym wyglądem mówi o Tobie dużo. Jeśli przyłożysz się do tego, by stworzyć perfekcyjne CV, doceni to również potencjalny pracodawca.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas na Facebooku! W naszym zespole są osoby, które znają się na temacie!

Skip to content