Praca zdalna i stacjonarna – co i jak…

W tym artykule porównam ze sobą dwie formy pracy –  zdalną i stacjonarną. Dziś chciałabym skupić się na trochę innych aspektach – omówię obie formy w kontekście preferencji, efektywności, a także balansu „praca-dom”.

Praca zdalna czy stacjonarna – od czego może zależeć wybór?

Pracownik zdalny może wykonywać powierzone obowiązki poza siedzibą firmy, w dogodnym dla siebie miejscu. Taki sposób pracy wybierają najczęściej osoby preferujące zadaniowy tryb pracy lub ceniące sobie spokój i/lub prywatność. Niekiedy, na taki sposób pracy decydujemy się ze względu, np. na problemy lokomocyjne (problem z dojazdem na skutek np. niepełnosprawności, dużej odległości). Taki wybór jest może też być korzystniejszy finansowo – koszty dojazdu, jak i czas poświęcony na dojazdy do pracy ograniczone są do minimum. Bywa również tak, że w przypadku osób niepełnosprawnych, praca w siedzibie firmy jest niemożliwa ze względu na bariery architektoniczne – e-praca jest wtedy bardzo ciekawą alternatywą.

Efektywna praca – zdalna czy stacjonarna?

Pracując stacjonarnie efekty pracy są „przekazywane” bezpośrednio, natomiast pracując zdalnie, najczęściej wykonane zadania są przekazywane elektronicznie (e-mail, komunikatory), korespondencyjnie lub telefonicznie. To samo dotyczy samego sposobu komunikowania się na linii pracownik-pracodawca. W przypadku pracy zdalnej pracodawca ma mniejszą możliwość kontrolowania swoich pracowników. Z drugiej strony pracownik zdalny musi się wykazać większą kreatywnością, motywacją do pracy, jak i umiejętnością zarządzania czasem – pracownik zdalny bywa czasem bardziej efektywny, gdyż odpowiednio zorganizowane miejsce pracy w domu minimalizuje czas na przygotowanie się do niej. Odpadają również wszystkie biurowe rozpraszacze, przedłużone przerwy lunchowe, spotkania czy „pogaduchy”. Z kolei pracując stacjonarnie, w zespole osób, motywujące mogą się okazać, tzw. „burze mózgów”, które w istotny sposób zwiększają kreatywność.

Work-life balans, czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym – gdzie łatwiej zachować?

Pracując zdalnie, może być trudno postawić granicę między życiem prywatnym a zawodowym. Pranie do wstawienia, zupa do ugotowania, kot do nakarmienia i okazuje się, że pracujemy cały dzień, bo ciągle się do czegoś odrywamy. W rezultacie nie robimy nic do końca, stresujemy się, bo „nie mamy na nic czasu” i ciągle myślimy o pracy. Praca na miejscu to uniemożliwia – będąc w biurze nie oderwiesz się na chwilę, by wykonać jakiś domowy obowiązek, a wychodząc do domu, dużo łatwiej nie myśleć o zawodowych obowiązkach.

Podsumowanie

To krótkie porównanie może zachęcić Was do głębszego zaznajomienia się z tematem. Jest dużo badań pokazujących, jak wygląda efektywność zarówno w pracy zdalnej, jak i w trybie tradycyjnym. Są różne umiejętności, których nauczenie się zwiększa efektywność pracy samodzielnej. Jest wiele ciekawych materiałów, do których zajrzenia zachęcam.

Skip to content