Niepełnosprawny Kierowca TIRa

Każdy z nas ma jakieś marzenia, duże i małe. To dzięki marzeniom podejmujemy działania, realizujemy plany, dążymy do spełnienia, realizujemy swoje pasje. Realizacja marzeń sprawia, że życie staje się ciekawsze, warte przeżycia każdej chwili.
Marzenia osób z niepełnosprawnością nie różnią się niczym od marzeń osób zdrowych. Osoby niepełnosprawne chcą być aktorami, sportowcami, chcą pracować, spełniać się zawodowo, chcą mieć dobrą pracę. Niektórzy są bardzo zdeterminowani i wytrwali w spełnianiu swoich marzeń, cierpliwie i wytrwale dążą do postawionych sobie celów i przy odpowiednich warunkach do rozwoju i wiary w swoje możliwości realizują swoje plany
w 100 %. Wiara oraz realizacja swoich zamierzeń sprawiają, że osoby niepełnosprawne pokonują swoje słabości i lęki, stają się silniejsi, czują się potrzebni, mają szanse normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Dzięki determinacji i motywacji do ciągłego działania pokonują bariery, które spotykają na swojej drodze.
Współczesny świat daje wiele możliwości i szans na rozwój osobom niepełnosprawnym. Osoby, które urodziły się niepełnosprawne lub utraciły sprawność w wyniku wypadku lub choroby mają możliwość realizować się zarówno w rolach społecznych jak i zawodowych. Coraz częściej możemy spotkać osoby niepełnosprawne, które są dobrymi pracownikami, osiągają sukcesy w sporcie.
Ogromnym zaskoczeniem dla osób zdrowych jest widok niepełnosprawnego kierowcy tira. Większość zastanawia się jak taka osoba zdobyła uprawnienia, jak przeszła badania lekarskie. Droga do uzyskania uprawnień do prowadzenia ciężarówki przez osoby niepełnosprawne jest na pewno trudniejsza, osoba taka musi zapewne udowodnić, że jest w stanie prowadzić tak duży pojazd, że poradzi sobie w trudnych sytuacjach.
W Polsce znanym i cenionym kierowcą tira jest Cezary Kopiczko, który urodził się bez lewej dłoni i prawego przedramienia. Jego pasją od najmłodszych lat była motoryzacja. Niepełnosprawność nigdy nie przeszkadzała mu w realizacji marzeń. Przez pewien czas pracował przy naprawianiu samochodów, a gdy zdecydował się na pracę w rodzinnej firmie transportowej
zrobił uprawnienia do prowadzenia ciężarówki z naczepą. Mimo ograniczeń związanych ze zdrowiem Pan Cezary jest w pełni samodzielny, dobrze zorganizowany, w niczym nie przeszkadza mu niepełnosprawność.
Jako zawodowy kierowca podróżuje do wielu krajów. Niepełnosprawność nie stanowi dla niego żadnego problemu także przy załadunku czy rozładunku towaru. Potrafi prowadzić auta z automatycznymi i manualnymi skrzyniami. W 2015 roku Cezary Kopiczko zajął drugie miejsce w krajowych eliminacjach w konkursie Optifuel Challenge, pokonał ponad 500 kierowców ciężarówek z Polski. W nagrodę wyjechał na światowy finał imprezy w Portugalii, gdzie zajął 8 miejsce. Pan Cezary brał również udział w drugiej edycji programu “Polscy Truckersi” realizowanego przez Discovery Channel.
Innym wartym uwagi kierowcą tira jest norweski kierowca Bernie Bergan. W wyniku wypadku porusza się na wózku inwalidzkim, jednak nie przeszkadza mu to w prowadzeniu ciężarówki. Pracodawca przygotował dla niego specjalną ciężarówkę, w której gaz i hamulec obsługuje się ręcznie, a przy drzwiach ma zainstalowaną specjalną windę, która umożliwia mu wsiadanie i wysiadanie z tira.
Zarówno Pan Cezary Kopiczko jak Pan Bernie Bergan wywołują u mnie ogromny szacunek i podziw. Ich siła i determinacja pokazują, że mimo niepełnosprawności nie ma przeciwskazań w dążeniu do celu, w spełnianiu marzeń można dużo osiągnąć jeśli się naprawdę chce. Należy codziennie pokonywać przeszkody, nie zrażać się niepowodzeniami, nie bać się wyzwań oraz ciężko pracować na swój sukces. Myślę, że obaj panowie są dla wielu ludzi zarówno niepełnosprawnych jak i zdrowych ogromną inspiracją do działania.

kopiczko_tasmanbysod
bernie_bergan_tasmanbysod
bergan_tasmanbysod
Skip to content