naukowcyzniepelnosprawnoscia_tasmanbysod
naukowcyzniepelnosprawnoscia_tasmanbysod

Nauka niejedno ma imię. Matematyka, biologia, chemia, fizyka czy medycyna i wiele, wiele innych. Wiedza na temat otaczającego nas świata jest coraz to większa, lecz wciąż odkrywamy coś nowego. Jaki wkład w tą wiedzę mieli naukowcy z niepełnosprawnością? O tym w dzisiejszym artykule.

Stephen Hawking

Urodzony 8 stycznia 1942 roku, zmarły 14 marca 2018 roku. Stephen Hawking w młodości był bardzo aktywny fizycznie. Trenował wioślarstwo i kochał jazdę konną. W wieku 21 lat, tuż przed ślubem, zachorował, lekarz, który postawił mu diagnozę, ostrzegł Hawkinga, że zostało mu co najwyżej 2–3 lata życia. Światowej sławy astrofizyk, kosmolog oraz fizyk teoretyczny chorował na  stwardnienie zanikowe boczne, chorobę, która prowadzi do całkowitego paraliżu. Nie przeszkodziło mu to w zapisaniu się na łamach historii poprzez swoje osiągnięcia naukowe, które zostały wielokrotnie nagrodzone. W 1988 roku wydał „Krótką historię czasu” – książka stała się światowym bestsellerem, a Hawking nie musiał się już nigdy martwić o finanse.

Louis Braille

Żyjący w XIX wieku autor alfabetu Braille’a. W wieku 3 lat uszkodził sobie oko, do którego wdało się zakażenie, które szybko zainfekowało również zdrowe oko powodując całkowitą ślepotę. W wieku 10 lat Braille uzyskał stypendium w szkole dla niewidomych w Paryżu. Tam dzieci uczyły się czytać, odczytując pismo, które było wypukłe. Nie mogły jednak pisać, ponieważ litery były wytłaczane w specjalnej prasie.

Braille, swoje pismo oparł o system korespondencji używany przez francuską armię do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności.

Geerat Vermeij

Urodzony 28 września 1946 roku Profesor geologii niewidomy od trzeciego roku życia. W 1968 roku ukończył Uniwersytet Princeton, w 1971 roku uzyskał tytuł doktora biologii i geologii na Uniwersytecie w Yale.

Biolog ewolucyjny i paleontolog, bada mięczaki morskie zarówno jako skamieliny jak i żywe stworzenia. Zaczął pisać o swojej hipotezie eskalacji w latach 80. Otrzymał stypendium MacArthur w 1992 r. W 2000 r. Vermeij otrzymał Medal Daniela Girauda Elliota od National Academy of Sciences. „Robię to, co inni naukowcy – prowadzę badania, wykładam, piszę książki i artykuły, kieruję laboratorium” – powiedział, odbierając nagrodę – amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.

Temple Grandin

Urodzona 29 sierpnia 1947 roku, doktor zootechniki. W wieku dwóch lat wykryto u niej autyzm. Na studiach zbudowała sobie maszynę do przytulania, dzięki której przetrwała trudne chwile, ukończyła psychologię, obroniła doktorat z zoologii i została profesorem uniwersytetu Kolorado. Odkryła, że reakcje osób dotkniętych autyzmem i zwierząt są podobne, zwłaszcza gdy chodzi o odczuwanie strachu.

Wyniki ostatnich badań naukowców z uniwersytetów Cambridge i Oksford sugerują, że u Alberta Einsteina, twórcy teorii względności oraz Isaaca Newtona, odkrywcy praw grawitacji, występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.

Jak widać żadna niepełnosprawność nie jest przeszkodą do tego, aby zawojować świat nauki jak i każdy inny o czym pisaliśmy już wcześniej. Mam nadzieję, że z roku na rok wiedza na temat osób z niepełnosprawnością będzie coraz bardziej powszechna i zaczną być postrzegane jako pełnosprawni członkowie społeczeństwa, z pewnymi niedogodnościami, które przecież każdy z nas ma, nieprawdaż?

Skip to content