Mini-poradnik – czyli jak zaplanować ścieżkę kariery jeszcze na studiach?

Niedawno przeczytałam, że kierunek studiów, który ukończyłam jest jednym z dziesięciu  najbardziej obleganych kierunków studiów, wybieranych w 2016 roku (według Gazety Prawnej). W związku z jego popularnością, i perspektywą bycia jedną z tysięcy absolwentów o podobnym profilu, zaczynam się denerwować… Moje przekonanie o wyjątkowości zaczyna blednąć, a szanse na pracę związaną z zawodem maleć. Jestem ciekawa, czy masz podobnie, czy zdarza Ci się z lękiem patrzeć w zawodową przyszłość… 
Jeśli tak, to już nie musisz. .. Aby ukoić swoje i Twoje nerwy, przygotowałam mały poradnik w formie pytań i odpowiedzi, co się modnie dziś zwie Q&A. 

Q: Czy studia determinują karierę?

 A: Nie, nie i jeszcze raz nie. To nie jest tak, że jeśli ukończy się finanse i rachunkowość, to trzeba pracować w branży finansowej. Można, ale to nie jest konieczność. Są zawody, do których wykonywania wymagane jest wyższe wykształcenie, i jeśli PRAGNIE się być, np. lekarzem czy prawnikiem – ukończenie studiów jest wskazane. Istnieje jednak szereg zawodów i profesji, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności, doświadczenie i – uwaga – pasja! „Papier” czyli, tak zwany, DYPLOM to za mało. 
Dlatego warto się zastanowić nad tym, co sprawia Ci przyjemność, co lubisz robić, co chciał(a)byś robić, a potem samodzielnie się w tym kierunku rozwijać – gwarantuję, że da to wiele więcej niż ukończone studia. 
A jeśli o nich mowa, co zrobić, jeśli już się jakieś studia skończyło? W końcu to kilka dobrych lat, czy mają tak po prostu trafić do kosza? Niekoniecznie, wiedzę zdobytą podczas studiów śmiało można łączyć z innymi dziedzinami. A taka umiejętność (interdyscyplinarność) jest na rynku pracy bardzo pożądana. Ponadto, pomimo wszystko, studia również Cię kształtują, nabywasz różnych, przydatnych umiejętności, np. pracy zespołowej czy zarządzania projektami. A to wszystko możesz wykorzystać podczas rozwijania nowej ścieżki kariery .

Q: Dlaczego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie „co mnie tak naprawdę interesuje?” jeszcze podczas studiów? 

A: To czas na zdobywanie wiedzy, ale i przede wszystkim – doświadczeń. To czas, kiedy możesz próbować wielu rzeczy, chodzić na kółka tematyczne, zaangażować się w jakąś działalność, rozwijać swoje pasje. Wychodź poza swoją studiowaną dziedzinę. Zrób listę rzeczy (dziedzin), które Cię interesują i plan na ich zgłębianie. I nie martw się, że nie przetestujesz wszystkich – rzadko kiedy mamy czas na wszystko . Jest duża szansa, że wśród tej garstki tematów, którą się zajmiesz, znajdziesz coś, co Cię zafascynuje. A być może okaże się, że chcesz to robić do końca życia? Doświadczaj .

Q: Kiedy jest czas na podjęcie decyzji? 

A: Nie dziś i nie jutro. I prawdopodobnie nie po miesiącu. Daj sobie czas i bądź cierpliwy. Odpowiedź na pytanie „co chcesz w życiu robić”, może przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Narzucanie sztywnych terminów będzie Cię frustrowało, a to nie wpłynie pozytywnie na Twoją chęć poznawania świata. To, co możesz określić, to czas przeznaczony na poznawanie każdej wyznaczonej dziedziny. Taki plan zmobilizuje Cię do pracy. Niech to będą dwa tygodnie czy trzy, podczas, których będziesz sprawdzał, czy temat jest dla Ciebie. 

Q: Jakie mam opcje? 

A: Opcji masz wiele, a nawet nieskończenie wiele. Możesz pokochać coś, czego robienie wpisuje się w istniejące zawody, albo możesz stworzyć coś swojego. To dzieje się cały czas, co chwilę powstają nowe sposoby na zarabianie pieniędzy. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się zawody, tj. programista Data Science czy coach. Zrób research, poznaj możliwości i pisz swoją ścieżkę kariery. 
Własny biznes i działanie na własny rachunek to też świetna alternatywa, dla osób, które mają pomysł na coś nowego, czego jeszcze w świecie zawodów nie ma. 

Q: Jak mam się przygotować? 

A: Jeśli już zrobiłeś porządny research, zagłębiłeś się w wybrane dziedziny, masz pomysł na siebie, przygotuj listę umiejętności, które powinieneś posiąść i plan na ich zdobycie. Jeśli będzie to umiejętność publicznego przemawiania, znajdź grupę ludzi, którzy trenują wystąpienia, np. Toastmasters. Jeśli chcesz poznać jakiś język programowania, zapisz się na kurs (są dość kosztowne), albo znajdź materiały w Internecie – jest tego naprawdę mnóstwo (dla zainteresowanych mogę udostępnić kilka ciekawych linków). I tak dalej. Zmiany wymagają pracy, ale jak to mówią, najpierw musi być trudno, żeby było łatwo .

Q: Co jeśli dawno temu skończyłem studia? Czy już za późno na zmianę branży? Realizowanie swoich pasji? 

A: Absolutnie nie, na to nigdy nie jest za późno (podobno) . Jakiś czas temu dość głośno było o kobiecie, która otworzyła lodziarnię, o której zawsze marzyła. Otworzyła ją w wieku 79 lat (Lodziarnia u babci Lucyny). To pokazuje, że zawsze jest dobry moment na zmiany i szukanie tego, co naprawdę chcemy w życiu robić!

Skip to content