Kompetencje pożądane na rynku pracy w 2019/2020 roku. Sprawdź, które z nich już masz!

Świat się zmienia, zmieniają się też wymagania rynku pracy. Informatyzacja, automatyzacja, rozwój mediów społecznościowych, większa przedsiębiorczość, starzenie się społeczeństwa czy pojawienie się sztucznej inteligencji sprawiają, że zupełnie inne cechy i umiejętności stają się tymi pożądanymi. 

Zanim podzielę się z Tobą listą najbardziej pożądanych umiejętności w nadchodzących latach, poświęcę chwilkę na podział kompetencji.

Kompetencje twarde i miękkie

Kompetencje twarde to te, które jesteś w stanie potwierdzić certyfikatem, dyplomem, portfolio. To po prostu wiedza, umiejętności związane z obsługą konkretnych programów, z wykonywaniem konkretnych czynności, np. pisanie angażujących postów na Facebooka. Jesteśmy w stanie to sprawdzić, choćby poprzez sprawdzenie statystyk z reakcjami na nasze działanie.

Kompetencje miękkie z kolei są trudniejsze do udowodnienia, zwłaszcza na etapie przygotowywania CV czy podczas rozmowy rekrutacyjnej (choć tu niektóre z nich sprytny rekruter wyłapie). To umiejętności związane z osobowością, predyspozycjami, z reagowaniem na różne sytuacje. Do kompetencji miękkich z pewnością zaliczymy zdolności przywódcze, komunikacyjne czy zdolność rozwiązywania problemów.

Zarówno nad jednymi, jak i drugimi kompetencjami można pracować i je rozwijać. Zwłaszcza, że w dzisiejszym świecie te drugie (miękkie) w wielu miejscach pracy mogą mieć dominujące znaczenie. Rekruterzy i doradcy zawodowi przyznają, że często umiejętności twarde decydują o przyjęciu do pracy, jednak to kompetencje miękkie odpowiadają za jej utratę. Wychodzi się z założenia, że kompetencje twarde mogą w niedalekiej przyszłości zostać zastąpione przez maszyny (zwłaszcza te rutynowe, powtarzalne czynności, oparte na jakichś algorytmach), a miękkich, typowo ludzkich roboty prędko się nie nauczą. Nie dziwi wobec tego stanowisko specjalistów zgromadzonych na Światowym Forum Ekonomicznym w 2017 roku – dominującymi pożądanym umiejętnościami przyszłości będą kompetencje miękkie. Podczas Forum opracowano listę tychże umiejętności.

Wyróżnione kompetencje przyszłości 

Do najbardziej pożądanych kompetencji przyszłości należą z pewnością kreatywność i innowacyjność – juz teraz pracodawcy zwracają na te cechy znaczną uwagę. W dzisiejszym świecie potrzebujemy twórców i wizjonerów, ludzi, którzy mają pomysły na to, by ulepszać rzeczywistość.

Kolejne kompetencje to rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie oraz umiejętność wnioskowania i podejmowania decyzji. Pracodawcy potrzebują pracowników, którzy wnikliwie ocenią sytuację, zachowają sceptycyzm, a także będą samodzielni w podejmowaniu ważnych dla firmy decyzji.

Następnie mamy zdolność współpracy z innymi, zarządzanie ludźmi, negocjacje oraz zorientowanie na usługi, a na koniec inteligencję emocjonalną i elastyczność poznawczą.

Po zapoznaniu się z tym spisem może się pojawić pytanie: i co ja mam z tą wiedzą zrobić?

Jesli tak jest, bardzo dobrze, niżej przedstawię Ci kilka sugestii na początek. Z kolei, jeśli mało Cię to zainteresowało lub stwierdzasz, że wiedza ta jest Ci niepotrzebna, mam dla Ciebie złą wiadomość – może być Ci trudno znaleźć pracę z taką postawą.

Wszak dziś stawia się na ludzi, którzy są otwarci na rozwój, chętnie dowiadują się czegoś o sobie i wykorzystują to, by wzrastać, by stawać się lepszym.

Jak skorzystać z prognoz dot. pożądanych umiejętności?

Jak wyżej wspomniałam, kompetencje miękkie są trudniejsze do sprawdzenia niż twarde. Są jednak sposoby, by je oszacować. Psychologowie tworzą różne testy kompetencji, które pomagają określić poziom natężenia danej cechy. To, co warto wiedzieć, to, że testy te nie muszą być wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości.

Na początek dobrze jest określić, na jakim poziomie posiadamy konkretną umiejętność społeczną. Skorzystać można z pomocy profesjonalistów lub z testów dostępnych w Internecie. Te pierwsze mają z pewnością większą wiarygodność.

Jeśli chodzi o testy online, to spokojnie możesz sprawdzić te publikowane przez 4GROW – tutaj masz bezpośredni odnośnik. Na koniec testu otrzymujesz wynik i omówienie wraz z zaleceniami.

Ciekawe treści znalazłam również na stronie pani Katarzyny P. – klik – może Ciebie również zainteresuje.

Jesli wiesz już, na czym stoisz, zainteresuj się tematem, szukaj książek, kursów, pytaj, bądź ciekawy i pracuj nad tym, nad czym powinieneś pracować. To jedna z dróg do zwiększenia swoich szans na rynku pracy.

Skip to content