Jakie prace są najczęściej oferowane osobom z niepełnosprawnością?

Zgodnie z zapowiedzią, przygotowałam dla Was artykuł na temat tego, jakie prace są najczęściej oferowane osobom z niepełnosprawnością. Postanowiłam rozszerzyć tę treść również o dane dotyczące branż /sektorów, w których osoby z niepełnosprawnością są zatrudniane oraz posiliłam się o próbę zastanowienia się, dlaczego sytuacja wygląda tak, jak wygląda.

Od portalu do portalu – czyli praca szuka człowieka

Na początek postanowiłam zrobić, tzw. research i przejrzeć strony, na których oferuje się pracę dla osób z niepełnosprawnością. Uwagę zwróciłam na dość popularne serwisy, skierowane stricte do osób niepełnosprawnych, jak i takie, które posiadają odrębną kategorię „Niepełnosprawni/pracownik z orzeczeniem”. Analiza opiera się w związku z tym na ofertach pracy, które w swoich tytule i/lub treści posiadają wzmiankę o tym, że zachęcają osoby niepełnosprawne do aplikowania. Wśród analizowanych ofert, znajdują się również nasze Przeglądam oferty strona za stroną i muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka są one bardzo zróżnicowane, skierowane do osób z zarówno niskimi, jak i wysokimi kompetencjami. Wydaje się ich również sporo, choć w porównaniu do ofert niededykowanych osobom z niepełnosprawnością jest ich zdecydowanie mniej. Zaglądając dalej widzę to, o czym piszą i mówią ludzie tematem zainteresowani – jest bardzo dużo ofert związanych ze sprzątaniem, ochroną, sprzedażą (jako sprzedawca w sklepie) oraz call center (tzw. praca na słuchawce). Pojawiają się także oferty związane z administracją – w dużej mierze to stanowiska asystenckie, niewymagające szczególnych kwalifikacji – pracodawcom zależy głównie na znajomości języka obcego – najczęściej angielskiego – oraz na obsłudze pakietu biurowego Office.

Jednak to nie wszystko!

Grafik, programista, księgowa, specjalista od animacji, marketingu, zarządzania społecznością, social media też znajdą dla siebie pracę. Osobiście uważam, że stosunek ofert niewymagających wysokich kwalifikacji do tych drugich jest podobny między ofertami dedykowanymi osobom niepełnosprawnym i tymi „ogólnymi”. Widocznie zapotrzebowanie na pomoc kuchenną, osobę do sprzątania czy ochroniarza jest większe. No i – mogłoby się wydawać – bardziej dostępne ze względu na brak konieczności posiadanego doświadczenia czy wykształcenia.
Druga moja uwaga – często jest tak, że przy stanowiskach o wysokich wymaganiach względem kandydata, nie ma znaczenia to, czy kandydat jest osobą z niepełnosprawnością czy nie, np. wśród programistów. Tu wygrywa najlepszy!

A jak wyglądają statystyki?

No właśnie, wyżej są obserwacje i własne przemyślenia, a co z suchymi faktami? Jak wygląda sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy?
Dane, którymi dysponuję, pochodzą z raportu z roku 2018.
Dowiaduję się, że 21,9% osób z niepełnosprawnością pracuje w sektorze usług i sprzedawców – jest to największa grupa osób. Dalej są prace proste (16,7%), robotnicy przemysłowi (12,9%), rzemieślnicy (12,9%) oraz specjaliści (11,6%). Mniejszy procent osób to: technicy i średni personel (10,7%), rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy (7,9%), operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (7,6%), pracownicy biurowi (7,3%), oraz przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy (3,6%).

Dlaczego tak?

Aby odpowiedzieć, dlaczego takie stanowiska są proponowane, można pewnie znaleźć wiele uzasadnienień. Te, które przychodzą mi do głowy to, m.in. te, które wymieniłam wcześniej, tj.
– wysokie zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla
– oferty na wyższe stanowiska nie są kierowane do osób niepełnosprawnych bezpośrednio, bo tu kompetencje liczą się najbardziej
– niskie kompetencje i/lub wykształcenie wśród osób z niepełnosprawnością , i z tym niestety osobiście spotykam się na co dzień – wykształcenie wyższe i… brak jakichkolwiek umiejętności. Choć to zjawisko widoczne jest również wśród osób sprawnych.
-stereotypy związane z niskimi kompetencjami osób z niepełnosprawnością – może być też tak, że pracodawcy boją się powierzyć jakieś bardziej odpowiedzialne zadanie osobie z niepełnosprawnością, gdyż myślą, że ta jest mniej kompetentna od osoby sprawnej – ale to trzeba byłoby sprawdzić.
Nie dotarłam do danych, badań, które to wyjaśniają, to moje osobiste przemyślenia.
————————————————————–
Rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością jest coraz bardziej otwarty. Osoby, które śledzą trendy i rozwijają się wraz z nimi, nie powinny mieć dużego problemu ze znalezieniem lepszej pracy (np. w IT, rekrutacji czy sprzedaży), ale tu liczą się przede wszystkim kompetencje, postawa „can do”, znajomość języków obcych. Bez tego i osobom sprawnym jest trudno o dobrą pracę – serio!

Skip to content