Jak szybko znaleźć pracę? 5 wskazówek dla poszukujących zatrudnienia

W dzisiejszym świecie szukanie pracy może być naprawdę proste i szybkie pod warunkiem, że rzeczywiście będziemy jej szukać, a nie czekać aż znajdzie się sama. Szukaniem pracy trudno jest już nazwać wysyłanie setki jednakowych CV w odpowiedzi na znalezione ogłoszenie. To bardziej liczenie na to, że ktoś zauważy nas spośród tłumu i wybierze CV z naszym nazwiskiem. Nie wykluczam takiej opcji, jednak uważam, że nie jest to wystarczające. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na “dobrej” pracy.

Co zatem warto wiedzieć? Co warto robić? Jakie rzeczy wprowadzić?

Poniżej kilka wskazówek.

  1. Zadbaj o swoje CV – pomimo tego, że mogłoby się to wydawać oczywiste, wciąż otrzymujemy CV, które nie wyglądają na “dopracowane”. Pomijając błędy ortograficzne, puste strony w kilkustronicowym pliku zwanym CV, nieprawidłową kolejność wydarzeń związanych z wykształceniem i zatrudnieniem, to często są to dokumenty zwyczajnie nieatrakcyjne i nie zachęcające do kontaktu. Musimy pamiętać, że jest to nasza wizytówka, pokazanie naszych umiejętności zarządzania dokumentami, i tak dalej, dlatego powinniśmy się zatrzymać tu dłużej. O tym, jak powinno wyglądać profesjonalne CV będzie w kolejnych postach, tu chcę jednak podkreślić, że warto w swojej aplikacji zaznaczyć swoje mocne strony – poprzez samo jej stworzenie, jak i to, co tam wpiszemy. I koniecznie – niech to nie będzie jedno CV wysyłane wszędzie. Stworzenie unikatowej aplikacji pod firmę z pewnością zaowocuje.
  2. Nie wysyłaj, gdzie popadnie. To wcale nie jest tak, że im więcej aplikacji wyślesz, tym masz większą szansę na pracę. A tym bardziej na pracę marzeń, pracę, która da Ci satysfakcję. Wciąż zapominamy o ważnej rzeczy – ustaleniu tego, co chcemy robić i gdzie chcemy pracować. Po odpowiedzi na te pytania, łatwiej ustalić konkretne działania, skupić się na danej firmie, śledzić jej poczynania na różnych portalach (LinkedIn, Goldenline), by móc poznać jej sposób działania. Wówczas już tylko pozostaje stworzyć plan zaprezentowania się przed przyszłym pracodawcą.
  3. Zaangażuj swoją sieć kontaktów – jeśli choć raz słyszałeś, że ktoś dostał pracę po znajomości lub uważasz, że tylko tak można ją otrzymać – wykorzystaj to. Twoi znajomi, znajomi znajomych, rodzina – każdy gdzieś pracuje. Może akurat będą wiedzieli o jakiejś ofercie lub u nich w pracy kogoś potrzebują. Nie zrozum mnie źle, to nie ma być tak, że będziesz teraz błagał każdego o pomoc w szukaniu pracy. Niech oni po prostu to wiedzą, ale wiedzieć też powinni, czego dokładnie szukasz i jaką wartość zawodową prezentujesz.
  4. Spotkania networkingowe – nawiązuję tym do sieci kontaktów, ponieważ to możliwość tworzenia nowych, biznesowych, zawodowych relacji. To spotkania, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych firm, wymieniają się różnymi informacjami o tym, co się u nich dzieje. Tam możesz poznać lepiej swoje wymarzone miejsce pracy, a także zdobyć ciekawe kontakty.
  5. Bądź aktywny, rozwijaj swoje pasje, przebywaj z ludźmi, odwiedzaj targi i eventy związane z zatrudnieniem – im bardziej się zaangażujesz, tym szybciej podejmiesz zatrudnienie.

Bądź odpowiedzialny za swoją pracę, nie zrzucaj tego na inne osoby. Dopytuj, bądź ciekawy.

Napisz do nas i dołącz do naszej bazy – to też zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. 

tasman@sod-janiszewski.pl

Skip to content