Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Sprawdź, czy znasz adres spotkania, wiesz, jak tam dojechać, a także z kim masz spotkanie (imię, nazwisko, stanowisko). Zapisz sobie numer do tej osoby, w razie spóźnienia lub problemu z trafieniem, koniecznie dzwoń. Spóźnienie może negatywnie wpłynąć na dalszą rekrutację, zwłaszcza, gdy o tym nie poinformujesz. Jeśli masz problemy z poruszaniem się, sprawdź wcześniej, czy dotrzesz bez przeszkód – źle usytuowany przystanek, konieczność przejścia przejściem podziemnym bez windy, niedostosowana komunikacja miejska – mogą Cię zatrzymać. Nie sprawdzenie tego wcześniej, może sprawić, że nie uda Ci się dotrzeć na miejsce na czas. Dowiedz się również czy samo miejsce spotkania jest dostosowane – nawet wówczas, gdy aplikujesz na stanowisko skierowane również do osób z niepełnosprawnością.
Kolejna porcja informacji, czyli wiedza o firmie. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Dobrze znać konkurentów tej firmy, produkt, wiedzieć, co ją wyróżnia, w jaki sposób działa.
Zadbaj o swój wygląd – wiadomo, że na spotkanie w warsztacie samochodowym nie przyjdziesz w garniturze, tak jak na spotkanie w korporacji nie przyjdziesz w dresie. Są jednak pewne zasady, którymi należy się kierować. Wyglądaj schludnie i czysto, dopasuj swój strój do stanowiska, o jakie się starasz.
Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęstsze pytania – swoje zalety i wady, bądź gotów na pytania dot. swojej dysfunkcji, tego jak sobie radzisz, oraz pytania związane z Twoją przyszłością, motywacją do pracy, etc. Pracodawca musi jak najlepiej ocenić to, na ile będziesz sprawdzał się na nowym stanowisku. Sprawdź też nietypowe pytania, np. ”dlaczego miałbym Cię nie zatrudnić?”!

Skip to content