W ostatnim wpisie poruszony został temat związany z tym, czy warto mówić o swojej niepełnosprawności pracodawcy. Przytoczone zostały argumenty za i przeciw. Tym razem skupimy się na formie – czyli odpowiemy na pytanie “jak?”.

Jeśli zdecydujemy się informować o posiadaniu orzeczenia, pojawią się trzy momenty, kiedy możemy to zrobić: na samym początku, czyli w CV, następnie podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem lub ostatecznie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli zdecydujesz się wpisać informację o orzeczeniu do swojego CV:

  • Dopisz to jako informację dodatkową,
  • Najczęściej spotykana forma to: “posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności”, możesz dodać stopień, choć jeśli będzie to dla pracodawcy istotne, po prostu o to zapyta.
  • Nie ma potrzeby rozwodzić się nad tym tematem. To w końcu kompetencje i Twoje doświadczenie są tu kluczowe.

Jeśli zdecydujesz się poinformować o tym podczas rozmowy telefonicznej:

  • Twoje CV zainteresowało rekrutera, a on zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną-  jeśli Twoja niepełnosprawność ogranicza Twą mobilność, to dobry moment na pytania: o dostępność budynku, o miejsce spotkania, miejsce pracy, ewentualną pomoc.
  • Wskazówka: niech to będą konkretne pytania, bez długiej opowieści na temat Twojego stanu zdrowia. Jeździsz na wózku? Zapytaj, czy jest podjazd, winda i to, czego potrzebujesz, by się tam dostać (np. brak progów).
  • Nie rezygnuj, jeśli okaże się, że miejsce spotkania jest niedostępne. Dowiedz się, jak wygląda miejsce pracy (może możliwa jest praca zdalna) i zaproponuj telefoniczną rozmowę lub inne miejsce spotkania.

A jeśli zdecydujesz się poinformować o swojej niepełnosprawności podczas spotkania:

  • Podobnie jak wcześniej, bądź konkretny. Nie chcemy chyba zająć większej części czasu na mówienie o swoich ograniczeniach? Tu mówimy o swoich mocnych stronach, sukcesach, osiągnięciach. To w końcu czas, by przekonać do siebie pracodawcę, pokazując jak wartościowym pracownikiem jesteś.

Mówienie o swojej niepełnosprawności nie jest konieczne, bo przecież chodzi o to, jakim jesteś pracownikiem. Jednakże często jest to korzystne, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dlatego też, decydując się na informowanie pracodawcy o orzeczeniu, swoich potrzebach czy wymaganych udogodnieniach, należy być konkretnym i przede wszystkim nie wstydzić się tegoNasza przypadłość absolutnie nie musi warunkować naszej wartości jako pracownika.  

Skip to content