W ostatnim wpisie poruszony został temat związany z tym, czy warto mówić o swojej niepełnosprawności pracodawcy. Przytoczone zostały argumenty za i przeciw. Tym razem skupimy się na formie – czyli odpowiemy na pytanie “jak?”.
Jeśli zdecydujemy się informować o posiadaniu orzeczenia, pojawią się trzy momenty, kiedy możemy to zrobić: na samym początku, czyli w CV, następnie podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem lub ostatecznie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jeśli zdecydujesz się wpisać informację o orzeczeniu do swojego CV:
- Dopisz to jako informację dodatkową,
- Najczęściej spotykana forma to: “posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności”, możesz dodać stopień, choć jeśli będzie to dla pracodawcy istotne, po prostu o to zapyta.
- Nie ma potrzeby rozwodzić się nad tym tematem. To w końcu kompetencje i Twoje doświadczenie są tu kluczowe.
Jeśli zdecydujesz się poinformować o tym podczas rozmowy telefonicznej:
- Twoje CV zainteresowało rekrutera, a on zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną- jeśli Twoja niepełnosprawność ogranicza Twą mobilność, to dobry moment na pytania: o dostępność budynku, o miejsce spotkania, miejsce pracy, ewentualną pomoc.
- Wskazówka: niech to będą konkretne pytania, bez długiej opowieści na temat Twojego stanu zdrowia. Jeździsz na wózku? Zapytaj, czy jest podjazd, winda i to, czego potrzebujesz, by się tam dostać (np. brak progów).
- Nie rezygnuj, jeśli okaże się, że miejsce spotkania jest niedostępne. Dowiedz się, jak wygląda miejsce pracy (może możliwa jest praca zdalna) i zaproponuj telefoniczną rozmowę lub inne miejsce spotkania.
A jeśli zdecydujesz się poinformować o swojej niepełnosprawności podczas spotkania:
- Podobnie jak wcześniej, bądź konkretny. Nie chcemy chyba zająć większej części czasu na mówienie o swoich ograniczeniach? Tu mówimy o swoich mocnych stronach, sukcesach, osiągnięciach. To w końcu czas, by przekonać do siebie pracodawcę, pokazując jak wartościowym pracownikiem jesteś.
Mówienie o swojej niepełnosprawności nie jest konieczne, bo przecież chodzi o to, jakim jesteś pracownikiem. Jednakże często jest to korzystne, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dlatego też, decydując się na informowanie pracodawcy o orzeczeniu, swoich potrzebach czy wymaganych udogodnieniach, należy być konkretnym i przede wszystkim nie wstydzić się tego. Nasza przypadłość absolutnie nie musi warunkować naszej wartości jako pracownika.