Jak efektywnie poszukiwać pracy?

Jak efektywnie poszukiwać pracy
Jak efektywnie poszukiwać pracy

Wchodząc na rynek pracy bądź poszukując nowego miejsca zatrudnienia, warto wiedzieć, jak zrobić to szybko i efektywnie. Czy metoda: „Wyślę gdzie popadnie, może praca mnie dopadnie” działa? Czy: jak Cię widzą, tak Cię piszą odnosi się również do CV? Czy znalezienie zatrudnienia „po znajomości” to nowe możliwości? To wszystko znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Decydując się na poszukiwanie pracy, niezależnie co nas do tego skłoniło, najważniejsze jest profesjonalnie przygotowanie CV, które będzie stworzone pod kątem interesującej nas posady. W tym celu warto sprecyzować swoje oczekiwania co do stanowiska, może konkretnej firmy, zrobić research w sieci, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i dopasowanie CV. Rekruter poświęca dosłownie kilka sekund, aby zapoznać się z Twoją aplikacją  więc jeśli nie wykażesz się kreatywnością i nie przyciągniesz jego uwagi – przepadasz wraz z resztą szarej masy. Niech przykuwa uwagę, wyróżnia się, lśni (oczywiście nie używaj w tym celu brokatu ). Czyli zasada: jak Cię widzą, tak Cię piszą jak najbardziej odnosi się do CV!
Kolejnym dokumentem, który jest ważny, choć nie wszędzie wymagany, jest list motywacyjny. Opisujemy w nim jacy jesteśmy kompetentni, doświadczeni i jak to idealnie pasujemy na stanowisko, które jest spełnieniem naszych zawodowych marzeń. Ściślej mówiąc reklamujemy się. Warto stworzyć zwięzły, dynamiczny tekst, który będzie naszą wizytówką.
Kiedy oba dokumenty mamy już dopieszczone i nie ma mowy, żeby na ich podstawie nas nie przyjęli, pora na znalezienie odpowiednich ofert pracy. Pamiętajmy aby nie wysyłać naszego CV „gdzie popadnie” no, chyba, że chcecie dostać „byle jaką pracę”. Gdzie ich szukać?

Istnieje wiele miejsc do poszukiwania zatrudnienia:
1. Grupy na Facebook’u
2. Strony dedykowane pracodawcom i poszukującym pracy
3. Agencję pracy
4. Prasa
5. Bezpośrednio u interesującego nas pracodawcy.

Nie od dziś wiadomo, że na Facebooku można znaleźć wszystko – również pracę. Istnieje wiele grup z ofertami pracy, dzielących się według wielu kategorii: miejscowości, trybu pracy (zdalna/stacjonarna) czy poziomu sprawności (istnieją specjalne grupy dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością). Dlatego sprawdź czy nie ma dedykowanej grupy dla Twojej miejscowości, bądź tej, w której pragniesz pracować: wpisz w wyszukiwarkę FB: miejscowość+praca i voilà!

O stronach dedykowanych nie trzeba wiele pisać, myślę, że każdy je zna. Możemy tam sami zamieścić ofertę jako osoba poszukująca pracy, jak i sprawdzić czy pracodawcy nie rekrutują na interesujące nas stanowisko.

Agencję pracy to również świetna opcja. Wysyłamy CV w jedno miejsce, a oni robią resztę za nas. Szukają odpowiedniego stanowiska, mogą pomóc w stworzeniu CV, przetłumaczeniu dokumentów czy zasugerować stanowisko, o którym sami byśmy nie pomyśleli. Prasa ma już może czasy swojej świetności za sobą, ale wciąż warto tam zajrzeć.
Znalezienie pracy bezpośrednio u pracodawcy jest dość trudnym zadaniem, ale jeśli się uda – bardzo opłacalnym. Znajdziemy pracę marzeń. Opłaca się podjąć ryzyko.

Warto też podpytać znajomych. Nie prosić o pracę „po znajomości” tylko dowiedzieć się czy akurat w ich firmie nie jest przypadkiem prowadzona rekrutacja. Warto wspomnieć, że poszukujemy pracy (zaznaczyć jakiej) i zasugerować, że bylibyście wdzięczni za każdą informację. Znajomi mogą być cennym źródłem informacji i taka prośba wcale nie jest nietaktowna.

Na koniec, chciałabym dodać, abyście w całym tym procesie nie zapomnieli o samorozwoju. Warto cały czas się szkolić, czytać, przypominać zdobytą już wiedzę oraz być ciągle na bieżąco w branży, aby być atrakcyjnym pracownikiem. I nigdy się nie poddawać! Czasem poszukiwanie odpowiedniej pracy może trochę potrwać, lecz:

“Nic nie jest podane na tacy – każdy zawsze trafia na jakieś przeszkody po drodze. Kiedy się pojawią, zastanów się jak je pokonać, a nie myśl o tym, że to już koniec drogi.” – Michael Jordan

Bo efekt końcowy włożonego wysiłku, może Cię bardzo zaskoczyć.

Skip to content