Centrum Niezależnego Życia „Sajgon” szkoli Pokojowy Patrol!

Centrum niezależnego życia „Sajgon” w Ciechocinku zostało zapoczątkowane w 1993 roku przez najbardziej aktywnych instruktorów wywodzących się z ruchu Aktywnej Rehabilitacji. Postanowili stworzyć ośrodek, który wesprze głównie osoby po wypadku na trzech płaszczyznach: fizycznej, psychicznej i społecznej. W obecnym momencie są to powszechne praktyki w każdym ośrodku usprawniającym osoby po urazie rdzenia. W ofercie centrum są również zajęcia sportowe, które wspierają cały proces rehabilitacji. Za całokształt swoich działań zdobyli wiele wyróżnień:
– Statuetka PFRON z okazji 10-lecia promowania idei niezależnego życia

– Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego dla Jerzego Szymańskiego za całokształt działań, m.in. aktywny udział w działaniach umożliwiających

– Nagroda “Motyla” – otrzymana od Fundacji “Porozumienie Bez Barier”

– Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego za działania na rzecz osób niepełnosprawnych

– Odznaka “Przyjaciel Dziecka” – od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

listowsiaka_tasmanbysod

Ośrodek prowadzi też bardzo ważne szkolenia dla Pokojowego Patrolu, podczas Pol’and’rock festiwal (dawny Woodstock). Pokojowy Patrol to osoby dbające o bezpieczeństwo i organizację podczas imprezy. I o tym szkoleniu będzie dzisiejszy artykuł.
Ta wspaniała inicjatywa jest jeszcze młoda, bo rozpoczęła się podczas poprzedniej edycji festiwalu, ale mamy nadzieję, że będzie trwać tak długo jak sam festiwal „do końca świata i jeden dzień dłużej”! 😉 Głównym założeniem szkolenia jest jak najlepsze przygotowanie obsługi imprezy do pomocy osobą poruszającym się na wózku. Podczas szkolenia osoby biorące w nim udział (mogą to być również osoby chętne, spoza Patrolu) zapoznają się z wózkiem, jego budową i obsługą. Uczą się jak bezpiecznie dla siebie i dla osoby niepełnosprawnej udzielić jej pomocy. Poznają też technikę jazdy na wózku oraz asekuracji. Przeprowadzane jest też szkolenie teoretyczne, w którym uczestnicy dowiadują się z jakimi niepełnosprawnościami mogą się spotkać i że niepełnosprawni nie gryzą. W zeszłym roku szkolenie przeprowadzały dwie osoby chodzące (Paweł Żmijewski i Paulina Wróbel – studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Koninie (czarne koszulki na zdjęciu) oraz jedna osoba na wózku, psycholog – Wiesław Fiedor. Szkolili oni grupę około 50 osób!
Zapytani o atmosferę, odpowiedzieli mi, że była to czysta przyjemność gdyż wszystkie osoby biorące udział w szkoleniu były otwarte na wiedzę i nowe doświadczenie.

W tym roku odbędzie się kolejne szkolenie przeprowadzane przez „Sajgon”, tym razem będzie ona umilone spontaniczną grą części zespołu „SkOłowani”, którego członkowie również działają w Centrum. Wszystkich wybierających się na festiwal serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu, a ekipie „Sajgonu” za świetną inicjatywę i pomoc w napisaniu artykułu!

Skip to content