Nowe recepty czyli e-recepty

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Nowe recepty czyli e-recepty

Ostatnio dużo się mówiło o nowych receptach czyli o receptach w formie elektronicznej zw. e-recepty. Część lekarzy już od 2018 r wystawiała e-recepty, ale również mogli jeszcze wystawiać recepty w formie papierowej. Jednak w roku 2020 zaszły zmiany. Otóż od 8 stycznia br, każdy lekarz musi wystawiać recepty w formie elektronicznej.

Jak to wygląda? Postaram się to wyjaśnić.

To że weszły e-recepty nie oznacza, że lekarz nie będzie mógł wystawiać recepty papierowej. W określonych przypadkach może, dotyczy to:

  • recept w ramach tzw. importu docelowego,
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.

Na co dzień wymagana jest jednak forma elektroniczna.

E-recepta niesie ze sobą oczywiście wiele zalet, z których skorzystają przede wszystkim ludzie młodzi i obyci z technologiami. Nowe rozwiązanie to oszczędność czasu, mniejsza biurokracja, większa wygoda dla pacjenta czy też mniejsze ryzyko błędu lekarza. Elektroniczna recepta może być wystawiona nawet na rok, daje możliwość śledzenia historii przepisanych leków, nie można jej też zgubić. E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Dzięki e-recepcie można zapomnieć o problemach z brakiem pieczątki, czy danych na recepcie, jej nieczytelnością czy zgubieniem.

Lekarz może wystawić e-receptę jako czterocyfrowy kod w wiadomości SMS, który w aptece trzeba podać ze swoim numerem PESEL. Jeżeli Ktoś się obawia podać swój PESEL na głos, może to zrobić na karteczce. Druga opcja to wykorzystanie do podobnego celu e-maila, a trzecia, dająca największy komfort, to użycie rządowej aplikacji mObywatel, gdzie recepty można też przechowywać. Żeby jednak skorzystać z dwóch pierwszych sposobów, trzeba aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które wymaga albo posiadania e-dowodu, albo Profilu Zaufanego. Żeby posłużyć się aplikacją mObywatel, również trzeba mieć Profil Zaufany. Najbardziej przerażeni nowym systemem elektronicznym mogą być osoby starsze, które same nie są w stanie założyć sobie internetowego konta lub nie posiadają telefonu komórkowego. Nie ma co się obawiać, gdyż lekarz może wydać wydruk informacyjny na żądanie pacjenta. Nie jest to papierowa recepta jak dotąd, bo nie ma tam ani podpisu, ani pieczątki lekarza – to ten sam dokument, który wysyłany jest jako PDF w e-mailu.

Idźmy do przodu z technologią! 😉

Źródło: Gov pl

Joanna Ćmiel


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *