Październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Październik miesiącem budowania świadomości o Zespole Downa

Październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej na temat Zespołu Downa. Dlatego najpierw chciałabym krótko opisać, co to w ogóle jest Zespół Downa oraz skąd się bierze.

Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał tę wadę genetyczną.

„Zespół Downa nie jest chorobą, lecz częścią bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego….Dziecko nim dotknięte nie jest upośledzone w swojej istocie, lecz tylko w zakresie wymagań, które stawia mu społeczeństwo, w którym żyje.” (Brian Stradford 1993)

Przede wszystkim jest to odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21, co oznacza, że zamiast dwóch występują trzy chromosomy. Stąd inna nazwa choroby – trisomia 21 chromosomu. Ta przypadłość związana jest  z lekką lub umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną.

Część z nas może sobie zadawać pytanie czy tę chorobę można leczyć?

Niestety nie, gdyż to jest wada genetyczna. Ludzie z Zespołem Downa mają wiele wad współtowarzyszących wadzie genetycznej: wadę serca, problemy z wzrokiem lub słuchem, wiotkość mięśni i stawów sprawia, że niektóre osoby poruszają się z trudem, mają specyficzny chód. Dlatego w niektórych czynnościach potrzebują pomocy osób trzecich.

Osoby z Zespołem Downa zupełnie inaczej rozwijają się. Mają pewne ograniczenia, ale to nie oznacza, że nie mogą „normalnie” funkcjonować. Dzięki pomocy najbliższych, terapeutów, mogą osiągać w życiu kolejne umiejętności i samodzielnie mieszkać w mieszkaniach chronionych. Potrafią również pracować przy wsparciu asystenta i być dobrymi aktorami, po prostu wspaniałymi ludźmi. Tak samo jak my „zdrowe” osoby mają swoje pasje, talenty, marzenia.

Warto wspomnieć, że osoby z tą niepełnosprawnością zakładają również rodziny. Kobiety z Zespołem Downa najczęściej rodzą dzieci zdrowe, natomiast mężczyźni z Zespołem Downa są zazwyczaj niepłodni. Najważniejsze, że są razem i wspierają się w trudnych momentach 🙂

Bądźmy tolerancyjni i przyjaźnie traktujmy się nawzajem. Wszyscy jesteśmy tacy sami, tylko czasem wyglądamy trochę inaczej, czy poruszamy się w inny sposób 🙂

Joanna Ćmiel


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *