Plaże przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Plaże przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością

        Udany wypoczynek to taki, podczas którego nie musimy się o nic martwić. Kwaterunek, wyżywienie, atrakcje czy plaże nie powinny nas zastanawiać. A jednak jest grupa osób, która swój urlop musi mieć bardzo dokładnie zaplanowany – są to osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego, w dzisiejszym artykule postanowiłam poruszyć temat dostosowanych plaż.

            Podczas moich poszukiwań zauważyłam, że chyba jedną z najlepiej przystosowanych plaż jest ta, znajdująca się w Gdyni. Znajdziemy tam nie tylko deptaki prowadzące nad samo morze, ale także dostosowany plac zabaw z huśtawką dla dzieci na wózku czy piaskownica z podwyższonymi bokami dla lepszego podparcia. W pełni dostosowane jest również zaplecze sanitarne: prysznice, toalety czy przebieralnie.

Bezpośrednie zejście na plaże znajdziemy również w Świnoujściu, Władysławowie, Kołobrzegu, Międzywodziu, Cetniewie, Ustce, Sopocie i Mielnie i wielu innych nadmorskich miejscowościach.
Na wielu plażach pojawiły się również tak zwane amfibie wodne, które umożliwiają kąpiel w morzu osobom z niepełnosprawnością. Amfibia jest w pełni dostosowana do tego, aby móc swobodnie przesiąść się na nią z wózka, zostaje wprowadzona do wody, gdzie już w pełni można cieszyć się urokami wypoczynku nad morzem. Takie udogodnienie znajdziemy na przykład w: Sopocie, Kołobrzegu, Gdańsku czy Gdyni.

Z ciekawostek, w wielu miejscach jak np. w Pobierowie czy Rewie znajduje się molo dostępne dla osób na wózkach.

            Z roku na rok takich miejsc wciąż przybywa i polskie morze staje się coraz bardziej dostępne dla wczasowiczów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Cieszy mnie to bardzo, bo integracja jest ważną częścią życia każdego człowieka, a szczególnie osoby, która  nie jest w  pełni sprawna. Dlatego marzy mi się, aby kiedyś można było pojechać na urlop „ot tak sobie” bez planowania i sprawdzania czy jest możliwość skorzystania z miejscowych atrakcji i zwyczajne cieszyć się chwilą w samotności lub w otoczeniu najbliższych.

Katarzyna Kozioł


1 Komentarz

Aśka · 15 sierpnia 2019 o 12:09

Mielno ma bardzo strome podjazdy na promenadzie nie każdy wozkowicz da radę Natomiast w Sarbinowie jest piękna promenada i zjazd do morza też jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *