Muzyka nie zna granic

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Muzyka nie zna granic

Marzy mi się świat, w którym nie ma ograniczeń. Mam cichą nadzieję, że kiedyś wszystkie kawiarenki, kina, teatry itp. będą dostępne dla wszystkich. Jest to duże marzenie, ale jest sfera, w której nigdy nie będzie ograniczeń. Jest nią sztuka. Malarstwo, fotografia, taniec czy muzyka – nie ograniczają nas w żaden sposób. Jeśli tylko, masz serce do którejś z tych dziedzin – możesz się nią zająć. I właśnie o tej ostatniej – muzyce, chciałabym napisać.
            Jednym z najbardziej znanych twórców z niepełnosprawnością jest Stevie Wonder. Niewidomy w wyniku niedotlenienia podczas porodu, w pełni widzący piękno muzyki. Jest zdobywcą ponad 20 statuetek Grammy, co czyni go czwartym, rekordowym, wyróżnionym muzykiem w dziejach przemysłu fonograficznego. Niewidomi są również Ray Charles czy Andrea Bocelli. Jako przykład z naszego rodzimego rynku może posłużyć Monika Kuszyńska. wieloletnia wokalistka zespołu Varius Manx, która wraz z zespołem w 2006 roku uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego od tamtego czasu porusza się na wózku. Nie powstrzymało jej to w kontynuowaniu swojej pasji, i już w 2009 roku wróciła z solową karierą. Dzięki talentowi i sile ducha w 2015 roku została ogłoszona reprezentantką Polski w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Powyżej przedstawiłam Wam jednych z najbardziej znanych twórców światowych i Polskich. Zostając już w kraju, chciałabym Wam przedstawić również mniej znanych artystów, o ich talencie na pewno niedługo usłyszymy w największych stacjach radiowych.

Zdjęcie z archiwum prywatnego zespołu

O November Project Band pisaliśmy już kiedyś na naszym fanpage’u, jest to zespół składający się z aż 10! muzyków. Grają reggae, naładowani pozytywną energią zarażają nią innych. Jeżdżą w trasy koncertowe po całej Polsce. W zespole są osoby pełnosprawne, ale jest też kilka osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które jak widać i słychać, nie są przeszkodą w tworzeniu pięknej muzyki. W tym roku wystąpią na Pol’and’Rock Festival 2019(dawniej Woodstock).
Więcej o zespole: https://www.facebook.com/NovemberProjectBand/

Autor: Krzysztof Krzempek

W Polsce, kolejnym bardzo ciekawym zespołem jest Remont Pomp. W skład zespołu wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Grają muzykę etniczną, awangardową oraz improwizowaną. Ciekawostką jest, iż zespół często wykorzystuje przedmioty użytku codziennego jako instrumenty. Koncertują w kraju, ale mieli swoje występy również poza granicami kraju: w Izraelu, Niemczech, Słowacji, Irlandii i Szkocji. Są również odpowiedzialni za oprawę muzyczną spektakli w Teatrze Razem. W swoim dorobku mają już dwie płyty: „Złota platyna” i „Power Pomp”.
Więcej o zespole: https://www.facebook.com/remontpomp/

Zdjęci z archiwum prywatnego zespołu

Jako ostatnich, chciałabym opisać Skołowanych. Jest to zespół grający muzykę rokową, ale także bluesa. W skład ośmioosobowego zespołu wchodzą dwaj Panowie na wózkach, ale jak można przeczytać na ich stronie: „dlaczego skołowani? – no bo troszeczkę zakręceni, wieczni chłopcy z siwymi głowami, dla których miłość, przyjaźń i rock and roll są największymi wartościami. A to, że dwóm z nas coś się przyczepiło do tyłka, nie ma żadnego znaczenia.”
Na swoim koncie mają liczne koncerty w całej Polsce, a także płytę „Wieczny chłopiec”. 
Więcej o zespole: https://www.facebook.com/skOlowani.band/

To tylko kilka utalentowanych zespołów i twórców, którzy pokazują jak muzyka potrafi jednoczyć, jak pięknie jest różnorodna i nie stawiająca żadnych barier. Wszystkim artystom życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za pokazanie, że „CHCIEĆ TO MÓC!”.

Katarzyna Kozioł


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *