Jakie studia wybrać w 2019 roku, żeby mieć pracę?

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Jakie studia wybrać w 2019 roku, żeby mieć pracę?

Jeszcze kilka lat temu studiowanie było oczywistym wyborem. Kto nie słyszał od rodziny czy znajomych „Skończ studia, będziesz miał dobrą pracę”? 
Sytuacja się trochę zmieniła i wiemy już, że ukończone studia nie są gwarantem posiadania pracy. Czasem mogą pomóc, a czasem nie mają żadnego znaczenia. Mimo wszystko, są kierunki i specjalności, które w większym stopniu niż inne mogą przyczynić się do zawodowego sukcesu. Ten artykuł będzie właśnie o tym. Jednak zanim przejdziemy do omówienia pożądanych kierunków studiów, zastanówmy się, czy studia, to jedyna opcja.
 
Czy studia są koniecznością i jedynym wyborem? 
Dzisiejszy świat charakteryzuje się multi wyborem. Chcesz kupić ser? Możesz wybierać spośród kilkunastu (o, ile nie kilkudziesięciu) rodzajów: Gouda, Ementaler, Cheddar, twarde, miękkie, pleśniowe, świeże…. mnóstwo rodzajów, kategorii, producentów. 
Podobnie jest z czekoladą, napojem, samochodem, a nawet drogą życiową.
Gdy jesteś w ostatniej klasie licealnej, zastanawiasz się, co zrobić dalej… Czy wybrać studia? W końcu nadal większość znajomych wybiera tę opcję… A może masz inny pomysł na siebie? Co to może być? 

  • Freelancer, tzw. wolny zawód – posiadasz pewne umiejętności? Piszesz, projektujesz, programujesz? Możesz działać w ten sposób cały czas, powiększając swoje doświadczenie i portfolio. Różne pracę możesz wykonywać, będąc wolnym strzelcem i to umiejętności – nie skończone studia – są tu kluczowe. W żadnym razie nie uniemożliwia Ci ta droga studiowania – możesz to przecież połączyć, na co decyduje się niemała liczba osób. 
  • Własna działalność gospodarcza – masz pomysł, umiejętności, chęci? Dlaczego, by od razu nie budować czegoś swojego i pracować na własny rachunek? Tu studia też nie mają większego znaczenia, a głównie Twoje zaangażowanie.  
  • Możesz od razu pójść do pracy – część młodych osób decyduje sie na to od razu po szkole – dokładnie wiedzą, kim chcą być i co chcą robić, posiadają pewne umiejętności (np. majsterkują w warsztacie samochodowym z ojcem) i idą do pracy. Na pewno, na samym początku, dużo łatwiej będzie znaleźć prostą pracę fizyczną – w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową może to być utrudnienie. Z czasem jednak możesz wyprzedzić wiele osób po studiach, bo posiadasz to, czego oni niekoniecznie – doświadczenie zawodowe i kompetencje. Pamiętaj, że nie tylko fizycznie możesz pracować – jeśli jesteś świetny w marketingu internetowym lub z pasji do anime, znasz język japoński, nie powinieneś mieć problemu z załapaniem się choćby na jakiś staż 🙂
  • Możesz pójść do szkoły policealnej, by zdobyć konkretny zawód – oferta takich szkół jest naprawdę szeroka. Podczas nauki zawodu warto tworzyć sobie znajomości wśród nauczycieli, być aktywnym i pilnym – a nuż któreś z nich będzie potrzebowało nowego pracownika…? 
  • Inne – zapewne są jeszcze inne możliwości – mówi się, że ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia – warto je wszystkie przeanalizować i dopiero po wszystkim 😁 podjąć decyzję o tym, jak ma wyglądać Twoja (bliska, nadchodząca) przyszłość. 
 
Chcę studiować, tylko co? 
Jeśli jednak wszystko Ci mówi, że studia to jest to, ale nie wiesz, co mógłbyś studiować, czytaj dalej…. 😁
 
To, co warto zrobić przed wyborem, to przede wszystkim dwie rzeczy:
  1. Pomyśleć o sobie – tu polecamy wrócić do naszego tekstu o pracy idealnej. Jeśli dopasujemy kierunek studiów do swoich upodobań, zainteresowań, do swojej osobowości, dużo więcej satysfakcji będziemy z nich czerpać. Wybór kierunku tylko na podstawie statystyk z zatrudnieniem może przynieść więcej szkody niż pożytku. 
  2. Popatrz na statystyki i prognozy pożądanych zawodów/umiejętności – nie bez powodu umieściłam analizę na drugim miejscu – dopiero, kiedy ustalisz, co Cię interesuje, będziesz mógł rzeczywiście skorzystać z tych statystyk. Wszak chodzi o to, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. 
Jeśli chodzi o tę drugą część, przygotowałam kilka propozycji do rozważenia. To dziedziny i kierunki najbardziej pożądane dziś i najprawdopodobniej jeszcze przez kilka lat. To branże, które zyskują na znaczeniu, opisane jako te, w których zapotrzebowanie na pracownika jest bardzo duże, a co za tym idzie, praca jest na wyciągnięcie ręki.
 
Analitycy uważają, że najpewniejszymi wyborami studiów będą kierunki medyczne, techniczne i technologiczne. Lekarze różnych specjalności, inżynierowie, informatycy nie będą mieć problemu ze znalezieniem pracy. Już teraz bezrobocie osób po skończonej informatyce jest praktycznie zerowe. 
Kolejną pożądaną kategorią są kierunki związane z danymi, finansami, itp. Tu warto przejrzeć tematy, tj.analityka, finanse, rachunkowość. 
Dla fanów nauki języków też coś mamy. Tu postaw na języki azjatyckie. Rynek chiński niesamowicie się rozwija, jest na szczycie najlepszych gospodarek światowych. Możliwość porozumienia się z kontrahentami będzie wówczas bardzo na plus. Polecane języki (filologie) to: szwedzki, norweski, arabski, chiński, japoński, koreański oraz hinduski. 
Pozostałe dziedziny, godne zainteresowania to automatyka i robotyka, logistyka oraz prawo. 
 

A co z tymi, którzy już wybrali i czują, że wybrali źle? 
Powyższe propozycje przydadzą się głównie tym, którzy w tym roku będą pocić się nad maturalnym egzaminem. Chcemy jednak, by ci, którzy są już dawno po obiedzie 😛 również skorzystali. 
Zarówno podczas studiów, jak i długo po nich możesz dodatkowo robić coś, by zdobywać pożądane na rynku umiejętności. Studia mogą być straconym czasem, dla tego, kto niewiele robił, jak i najlepszym czasem na poznawanie siebie i zdobywanie cennych kompetencji, dla tego, kto angażował się w różne, nieobowiązkowe aktywności.

Pamiętaj też, że dzisiejszy świat pozwala na łączenie różnych dziedzin – jeśli uważasz, że Twoje studia są do niczego, zastanów się, co możesz zrobić, by wykorzystać wiedzę zdobytą podczas studiów w inny, niekonwencjonalny sposób. Na studiach porusza się wiele ciekawych wątków i zdobywa wiele cennych umiejętności, np. podczas studiów pedagogicznych uczysz się również, m.in. sposobów nauczania dzieci, jakieś podstawy psychologii, itp, tę dziedzinę można zgłębić i opracować kurs z technikami nauki albo… połączyć tę wiedzę z robotyką, sztuczną inteligencją i opracować system nauki robotów. 
Możliwości jest wiele ;))

 —————————————————

Stoisz przed trudnym wyborem. I nie dość, że jest trudny, to jeszcze ta świadomość, że może rzutować na Twoją przyszłość… Ajć… Ale wiesz, co? To nie do końca prawda. Masz całe życie na to, by tę decyzję zmienić lub podjąć nową. Jeśli nie pójdzie Ci za pierwszym razem, możesz się przebranżowić 🙂 A jeśli potrzebujesz to z kimś obgadać i myślisz, że tym kimś możemy być my, pisz: martyna.s@sod-janiszewski.pl.

2 Komentarze

Natalia · 28 października 2019 o 15:57

Wybrałam fizjoterapię i nie żałuję. Mam pracę, zarabiam dobrze i cały czas się rozwijam zawodowo, chodząc na kursy – teraz zapisałam się na flossing w sporcie na WSEIT

Marta · 14 listopada 2019 o 09:32

Ja mimo, że studia skończyłam już jakiś czas temu to dalej staram się rozwijać. Ostatnio wybrałam się na MBA na kolegium jagiellońskim i liczę, że pozwoli mi to na lepsze perspektywy – jak na razie jestem bardzo zadowolona, zajęcia są wartościowe i myślę, że naprawdę dzięki nim zdobędę jakieś lepsze stanowisko 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *