Nowy Rok – nowe postanowienia

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Nowy Rok – nowe postanowienia

Początek roku pachnie motywacją do działania. Styczeń okazuje się być miesiącem, w którym sprzedaż strojów kąpielowych, strojów do biegania, specjalnych butów wzrasta.  Dzieje się tak dlatego, że wielu z nas traktuje ten czas jako możliwość do podjęcia (lub wznowienia) konkretnych działań. Chcemy zmienić siebie, ulepszyć swoje życie, rozwinąć się w jakimś zakresie.Tworzymy wtedy listy postanowień – czasem tylko w głowie, czasem na papierze, z wiarą w to, że wystarczy nam siły, chęci i energii do tego, by regularnie i systematycznie je realizować.

To czas, kiedy planujemy się zdrowo odżywiać, rzucić palenie, zapisać się na kurs językowy czy zmienić pracę lub zacząć chodzić na siłownię. Badania (University of Scranton. Journal of Clinical Psychology) pokazują, że tylko 8% ludzi realizuje swoje plany.

Tasman zna to wszystko również z własnego doświadczenia, dlatego też postanowił ulepszyć swój system efektywności i stworzył trzy wskazówki, które umocnią zarówno jego, jak i Twoje noworoczne postanowienia – te związane z pracą, nauką czy zrzuceniem paru kilogramów. Gotowy?

Słowem wstępu – kwestia silnej woli – badania pokazują, że to, jaką wolę mamy zależy od naszego przekonania o tej woli. Jeśli myślisz, że masz słabą – taka ona będzie. Dodatkowo, wytrwałość i samodyscyplina są jak mięsień – im częściej trenujesz, tym jest silniejsza.

A trenować możesz już od dziś, włączają w trening poniższe wskazówki.

  1. Ogranicz liczbę postanowień – dużo łatwiej jest być sumiennym i skutecznym przy kilku postanowieniach niż przy kilkudziesięciu 🙂 zamiast 70 punktów, wypisz 8 – tych najważniejszych, na których najbardziej Ci zależy.
  2. Bądź konkretny – “nauczę się języka”, “podniosę swoje kwalifikacje”, “zadbam o swoje CV” są zbyt ogólne, zbyt szerokie i zbyt abstrakcyjne. I zmniejszają Twoje szanse w trzymaniu się postanowienia. Ważne byś skupił się na szczegółowym wymienieniu rzeczy, które chcesz robić. Niech to będą konkretne zachowania. Np. zamiast “nauczę się języka” zapisz “Każdego dnia w drodze do pracy słucham audiobooka w języku angielskim”; zamiast “podniosę swoje kwalifikacje” niech będzie “uczestniczę w zajęciach z marketingu raz w tygodniu” (tu dodatkowo warto byś wypisał czego chcesz się nauczyć i znalazł odpowiedni kurs/szkolenie czy zajęcia),
  3. Powiedz o swoich postanowieniach innym – ile razy częściej zdarzyło Ci się dotrzymać słowa obcej osobie niż sobie? Tak to działa. Okazuje się, że dużo łatwiej nam realizować swoje cele jeśli inni o tym wiedzą. Może dlatego, że zależy nam na tym, by postrzegano nas jako odpowiedzialnych, wytrwałych i słownych? 

Potraktowanie swoich postanowień w ten sposób z pewnością pomoże Ci trzymać się obranego kursu. Spróbuj sformułować swoje cele w bardziej konkretny sposób, i podziel się nimi z nami w komentarzu 😉


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *