Relacja – seminarium „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy – prewencja wypadkowa”.

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Relacja – seminarium „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy – prewencja wypadkowa”.

Seminarium dotyczące osób z niepełnosprawnością na rynku pracy, organizowane przez Integrację i Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbyło się w środę (04.10.). Podzielone zostało na trzy bloki.

Podczas spotkania poruszane były tematy związane z prawem pracy w kontekście pracownika z niepełnosprawnością. Dowiedziałyśmy się m.in., jakie przywileje towarzyszą zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę przy posiadaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Okazuje się, że wyjście na badania, wizyta u specjalisty czy turnus rehabilitacyjny należą do specjalnej puli dodatkowych dni urlopowych, które są objęte wynagrodzeniem. Myślę, że to świetna wiadomość dla osób, które martwią się o wolne w razie takiej potrzeby – pracodawca ma obowiązek przyznać nam wtedy wolne. 😉

Nie wykorzystujmy tego jednak i podchodźmy do pracy odpowiedzialnie – umówienie się do lekarza specjalnie w dniu zamknięcia projektu czy podsumowania miesiąca nie jest zbyt rozsądne.

Kolejne ważne kwestie związane były z wypadkami przy pracy i powrotem do pracy po wypadku. Temat był na tyle interesujący, że co chwilę wywoływała się jakaś dyskusja. Tu miałyśmy okazję posłuchać specjalisty w tym zakresie, który definiował różne pojęcia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, obowiązkami pracodawcy i pracownika, chorobami zawodowymi.
Na koniec tego bloku wystąpił gość, który uległ poważnemu wypadkowi. Opowiadał o powrocie do życia na wózku.

Ostatni blok rozpoczął się powtórką z wykładów psychologii, mianowicie pogadanką o stresie, po czym już bardziej praktycznie prowadzący podeszli do kwestii pracy osoby z niepełnosprawnością.

Dziękujemy za możliwość uczestniczenia i ciekawe, praktyczne wskazówki.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *