Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem, kiedy najczęściej zapada decyzja o tym, czy zostaniesz zatrudniony. W związku z tym należy się do niej perfekcyjnie przygotować, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Co możesz zrobić? Oto kilka rad.
- Sprawdź, czy znasz adres spotkania, wiesz, jak tam dojechać, a także z kim masz spotkanie (imię, nazwisko, stanowisko). Zapisz sobie numer do tej osoby, w razie spóźnienia lub problemu z trafieniem, koniecznie dzwoń. Spóźnienie może negatywnie wpłynąć na dalszą rekrutację, zwłaszcza, gdy o tym nie poinformujesz. Jeśli masz problemy z poruszaniem się, sprawdź wcześniej, czy dotrzesz bez przeszkód – źle usytuowany przystanek, konieczność przejścia przejściem podziemnym bez windy, niedostosowana komunikacja miejska – mogą Cię zatrzymać. Nie sprawdzenie tego wcześniej, może sprawić, że nie uda Ci się dotrzeć na miejsce na czas. Dowiedz się również czy samo miejsce spotkania jest dostosowane – nawet wówczas, gdy aplikujesz na stanowisko skierowane również do osób z niepełnosprawnością.
- Kolejna porcja informacji, czyli wiedza o firmie. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Dobrze znać konkurentów tej firmy, produkt, wiedzieć, co ją wyróżnia, w jaki sposób działa.
- Zadbaj o swój wygląd – wiadomo, że na spotkanie w warsztacie samochodowym nie przyjdziesz w garniturze, tak jak na spotkanie w korporacji nie przyjdziesz w dresie. Są jednak pewne zasady, którymi należy się kierować. Wyglądaj schludnie i czysto, dopasuj swój strój do stanowiska, o jakie się starasz.
- Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęstsze pytania – swoje zalety i wady, bądź gotów na pytania dot. swojej dysfunkcji, tego jak sobie radzisz, oraz pytania związane z Twoją przyszłością, motywacją do pracy, etc. Pracodawca musi jak najlepiej ocenić to, na ile będziesz sprawdzał się na nowym stanowisku. Sprawdź też nietypowe pytania, np. ”dlaczego miałbym Cię nie zatrudnić?”!
- Załóż uśmiech i bądź pewny siebie – standard, ale działa 😉
Na koniec, zastanówcie się, w jaki sposób Wy przygotowujecie się do spotkań w związku z rekrutacją. I dajcie znać w komentarzach. Wkrótce poradnik dla osób z niepełnosprawnością dot. szukania i znajdowania pracy.