Czy Polacy chcą pracować zdalnie??

Praca zdalna daje większą swobodę w kontekście decydowania o godzinach, sposobie i miejscu pracy. Pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na dojazd, lunche, ubrania. Pracować można w piżamie, siedząc na łóżku pod ciepłym kocem. W domu lub na Karaibach. A mówiąc ogólniej – wszędzie, gdzie nas fantazja zaniesie – pod warunkiem, że będzie tam dostęp do Internetu.  

Badania przeprowadzone na zlecenie Crossover (wrzesień, 2017) przedstawiają, że ponad połowa pracujących Polaków wolałaby pracować zdalnie (57%), natomiast 81% osób chce decydować o czasie pracy.

Dlaczego?

Pokolenie, które obecnie wchodzi na rynek pracy to tak zwane pokolenie “Z”. Ci młodzi ludzie jeszcze bardziej niż poprzednicy przywiązują wagę do czasu poświęcanego na pracę. Cenią elastyczność i niezależność, a te mogą zyskać właśnie poprzez tryb zdalny.

Pokolenie Z dorastające w świecie, gdzie od dziecka jego przedstawicielom towarzyszy technologia, przenośne urządzenia, podróże – szeroko pojęta  mobilność – bardzo doceni tę formę pracy.

W trybie home office odnajdą się również pracownicy z niepełnosprawnością. Nie będą musieli martwić się o dojazd, o dostosowanie budynku czy miejsca pracy, o specjalne oprogramowanie, o większe litery na klawiaturze czy inne udogodnienia. Dostosują czas pracy do swoich możliwości i potrzeb. Jeśli wymagają przerwy co trzy godziny – to ją robią, rozkładając pracę według uznania. Tu przecież chodzi o wynik. Nie o czas.

 

Co na tym zyskuje pracodawca?

Przedsiębiorca decydujący się na zdalne zatrudnianie zyskuje przede wszystkim pracownika zaangażowanego, efektywnego, kreatywnego.

Pracodawca też oszczędza. Choćby na wynajmowaniu przestrzeni biurowej. A jego możliwości zatrudniania nie są w żaden sposób ograniczone. Może szukać pracownika w każdym mieście, a nawet może korzystać z zasobów całego świata, mając dostęp do rozmaitych kompetencji wykształconych i doświadczonych osób.

Jak to wygląda w Polsce?

Z raportu Banku Światowego (marzec, 2017) wynika, że w trybie zdalnym (tzw. home office) w naszym kraju pracuje tylko 6% osób. W porównaniu do krajów zachodnich to mało.

Co na to Tasman?

Z całych sił pracujemy nad tym, by coraz więcej pracodawców dostrzegło korzyści płynące z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością w trybie pracy zdalnej.

Dla podsumowania są to, m.in.:

 • Posiadanie wykwalifikowanego pracownika z wysokimi kompetencjami,
 • Oszczędności na organizowaniu przestrzeni biurowej,
 • Brak konieczności dostosowywania biura do potrzeb niepełnosprawnego pracownika,
 • Zawieszenie wpłat na PFRON,
 • Możliwość pozyskania dofinansowania.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do naszej Agencji: tasman@sod-janiszewski.pl

4 thoughts on “Czy Polacy chcą pracować zdalnie??

 1. biosys.pl Reply

  Ja bardzo chętnie bym pracował zdalnie, ale niestety mój szef jest zdecydowanym przeciwnikiem pracy zdalnej.

  • Martyna Reply

   Myślę, że to tylko kwestia czasu 😉 Może zaproponuj swojemu szefowi choć jeden dzień zdalnie 😉 Zobaczy, że świetnie się to sprawdza i zmieni zdanie 😉
   Powodzenia!

 2. Mała Reply

  Ja z kolei usłyszałam kiedyś, że pracując zdalnie człowiek się bardziej rozleniwia, a w efekcie jest mniej wydajny . Myślę, że to zależy od idywidualnego podejścia.

  • Martyna Reply

   Pewnie, że to zależy od człowieka 😉 Poza tym praca zdalna głównie dotyczy pracy na efekt/wynik – a nie na godziny. 😉 W stacjonarnej pracy też można się lenić – kawka, śniadanie, toaleta, papieros 😉 i z 8 godzin pracy, robi się 6 lub nawet 5! 😉
   Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *