Aktualna klauzula do CV na rok 2018

Wśród rzeczy niezbędnych w dokumentach aplikacyjnych zdecydowanie znajduje się klauzula o ochronie danych osobowych. Wysłanie CV czy listu motywacyjnego bez tego elementu prawdopodobnie wpłynie na odrzucenie Twojej kandydatury.

Aktualna klauzula brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym cv dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz.U. 2018 poz. 1000).

W związku z RODO pojawiła się jeszcze klauzula związana ochroną danych umieszczonych w orzeczeniu o niepełnosprawności. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, przesyłające również swoje orzeczenie powinny zamieścić poniższą klauzulę w swoich dokumentach:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym cv, oraz w załączonym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz.U. 2018 poz. 1000).

Klauzula o ochronie danych osobowych jest wymogiem polskiego prawa, w związku z czym, wysyłając dokumenty do zagranicznych pracodawców, nie trzeba jej dodawać. Jednak, gdy jesteśmy proszeni o wysłanie dokumentów w innym języku, ale do polskiej firmy – klauzula być musi i to przetłumaczona na odpowiedni język!

UWAGA: Niektórzy pracodawcy mają przygotowane klauzule z nazwą własnej firmy.
 Zdarzył nam się kiedyś taki przypadek, że trafiło do nas CV, w którym wyrażona zgoda dotyczyła konkretnego pracodawcy - wówczas nie możemy takiego CV wykorzystać w rekrutacji. Warto na to zwrócić uwagę.

 

Poniżej przygotowaliśmy króciutką listę sprawdzającą obecność i poprawność klauzuli – warto zerknąć przed wysłaniem CV 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *