Praca zdalna i stacjonarna – co i jak…

Opublikowane przez Joanna Ćmiel w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Praca zdalna i stacjonarna – co i jak…

W tym artykule porównam ze sobą dwie formy pracy –  zdalną i stacjonarną. O pracy zdalnej już nieco pisaliśmy tutaj. Dziś chciałabym skupić się na trochę innych aspektach – omówię obie formy w kontekście preferencji, efektywności, a także balansu „praca-dom”.

Praca zdalna czy stacjonarna – od czego może zależeć wybór?

Pracownik zdalny może wykonywać powierzone obowiązki poza siedzibą firmy, w dogodnym dla siebie miejscu. Taki sposób pracy wybierają najczęściej osoby preferujące zadaniowy tryb pracy lub ceniące sobie spokój i/lub prywatność. Niekiedy, na taki sposób pracy decydujemy się ze względu, np. na problemy lokomocyjne (problem z dojazdem na skutek np. niepełnosprawności, dużej odległości). Taki wybór jest może też być korzystniejszy finansowo – koszty dojazdu, jak i czas poświęcony na dojazdy do pracy ograniczone są do minimum. Bywa również tak, że w przypadku osób niepełnosprawnych, praca w siedzibie firmy jest niemożliwa ze względu na bariery architektoniczne – e-praca jest wtedy bardzo ciekawą alternatywą.

Efektywna praca – zdalna czy stacjonarna?

Pracując stacjonarnie efekty pracy są „przekazywane” bezpośrednio, natomiast pracując zdalnie, najczęściej wykonane zadania są przekazywane elektronicznie (e-mail, komunikatory), korespondencyjnie lub telefonicznie. To samo dotyczy samego sposobu komunikowania się na linii pracownik-pracodawca.

W przypadku pracy zdalnej pracodawca ma mniejszą możliwość kontrolowania swoich pracowników. Z drugiej strony pracownik zdalny musi się wykazać większą kreatywnością, motywacją do pracy, jak i umiejętnością zarządzania czasem – pracownik zdalny bywa czasem bardziej efektywny, gdyż odpowiednio zorganizowane miejsce pracy w domu minimalizuje czas na przygotowanie się do niej. Odpadają również wszystkie biurowe rozpraszacze, przedłużone przerwy lunchowe, spotkania czy „pogaduchy”. Z kolei pracując stacjonarnie, w zespole osób, motywujące mogą się okazać, tzw. „burze mózgów”, które w istotny sposób zwiększają kreatywność.

Work-life balans, czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym – gdzie łatwiej zachować?

Pracując zdalnie, może być trudno postawić granicę między życiem prywatnym a zawodowym. Pranie do wstawienia, zupa do ugotowania, kot do nakarmienia i okazuje się, że pracujemy cały dzień, bo ciągle się do czegoś odrywamy. W rezultacie nie robimy nic do końca, stresujemy się, bo „nie mamy na nic czasu” i ciągle myślimy o pracy. Praca na miejscu to uniemożliwia – będąc w biurze nie oderwiesz się na chwilę, by wykonać jakiś domowy obowiązek, a wychodząc do domu, dużo łatwiej nie myśleć o zawodowych obowiązkach.

Podsumowanie

To krótkie porównanie może zachęcić Was do głębszego zaznajomienia się z tematem. Jest dużo badań pokazujących, jak wygląda efektywność zarówno w pracy zdalnej, jak i w trybie tradycyjnym. Są różne umiejętności, których nauczenie się zwiększa efektywność pracy samodzielnej. Jest wiele ciekawych materiałów, do których zajrzenia zachęcam.

Na koniec mam do Was pytanka: Jak wygląda Wasza praca, jak wolicie pracować? Która forma najbardziej Wam odpowiada? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *