Jak mówić o swojej niepełnosprawności przyszłemu pracodawcy? Krótko i na temat.

Opublikowane przez Redakcja TASMAN w dniu

AGENCJA ZATRUDNIENIA SOD-JANISZEWSKI, PROJEKT „TASMAN BY SOD” – BLOG

Jak mówić o swojej niepełnosprawności przyszłemu pracodawcy? Krótko i na temat.

W ostatnim wpisie poruszony został temat związany z tym, czy warto mówić o swojej niepełnosprawności pracodawcy. Przytoczone zostały argumenty za i przeciw. Tym razem skupimy się na formie – czyli odpowiemy na pytanie “jak?”.

Jeśli zdecydujemy się informować o posiadaniu orzeczenia, pojawią się trzy momenty, kiedy możemy to zrobić: na samym początku, czyli w CV, następnie podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem lub ostatecznie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli zdecydujesz się wpisać informację o orzeczeniu do swojego CV:

  • Dopisz to jako informację dodatkową,
  • Najczęściej spotykana forma to: “posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności”, możesz dodać stopień, choć jeśli będzie to dla pracodawcy istotne, po prostu o to zapyta.
  • Nie ma potrzeby rozwodzić się nad tym tematem. To w końcu kompetencje i Twoje doświadczenie są tu kluczowe.

Jeśli zdecydujesz się poinformować o tym podczas rozmowy telefonicznej:

  • Twoje CV zainteresowało rekrutera, a on zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną-  jeśli Twoja niepełnosprawność ogranicza Twą mobilność, to dobry moment na pytania: o dostępność budynku, o miejsce spotkania, miejsce pracy, ewentualną pomoc.
  • Wskazówka: niech to będą konkretne pytania, bez długiej opowieści na temat Twojego stanu zdrowia. Jeździsz na wózku? Zapytaj, czy jest podjazd, winda i to, czego potrzebujesz, by się tam dostać (np. brak progów).
  • Nie rezygnuj, jeśli okaże się, że miejsce spotkania jest niedostępne. Dowiedz się, jak wygląda miejsce pracy (może możliwa jest praca zdalna) i zaproponuj telefoniczną rozmowę lub inne miejsce spotkania.

A jeśli zdecydujesz się poinformować o swojej niepełnosprawności podczas spotkania:

  • Podobnie jak wcześniej, bądź konkretny. Nie chcemy chyba zająć większej części czasu na mówienie o swoich ograniczeniach? Tu mówimy o swoich mocnych stronach, sukcesach, osiągnięciach. To w końcu czas, by przekonać do siebie pracodawcę, pokazując jak wartościowym pracownikiem jesteś.

Mówienie o swojej niepełnosprawności nie jest konieczne, bo przecież chodzi o to, jakim jesteś pracownikiem. Jednakże często jest to korzystne, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dlatego też, decydując się na informowanie pracodawcy o orzeczeniu, swoich potrzebach czy wymaganych udogodnieniach, należy być konkretnym i przede wszystkim nie wstydzić się tegoNasza przypadłość absolutnie nie musi warunkować naszej wartości jako pracownika.  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *